r   e   k   l   a   m   a
reklama

Google wprowadzi opłaty za korzystanie z Maps API

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Już wkrótce właściciele serwisów internetowych i twórcy usług intensywnie wykorzystujących mapowe API firmy Google będą zmuszeni do dodatkowych wydatków - od przyszłego roku amerykańska korporacja wprowadza bowiem opłaty za korzystanie z Maps API.

Opłaty będą obowiązywały od 1 stycznia 2012 roku. Google wprowadził jednak bardzo wysoki limit, w ramach którego Maps API będzie bezpłatne - ma on wynosić aż 25 tysięcy „odwołań” dziennie. Oznacza to, że na opłaty będą skazane jedynie największe podmioty, takie jak biura podróży. Google szacuje, że korzystanie z Maps API nie będzie darmowe jedynie dla 0,35% wykorzystujących je obecnie podmiotów. Ile zapłacą ci, którzy jednak będą do tego zmuszeni? Jak informuje BBC, opłaty wyniosą 4 dolary za każde 1000 odsłon ponad limit. Google chce w ten sposób zrekompensować sobie koszta, jakie musi ponieść przy utrzymywaniu serwerów z mapami. Z reguły serwisy i usługi wykorzystujące mapy Google ponad 25 tysięcy razy na dobę zarabiają na tym procederze - gigant internetowy chce mieć po prostu udział w tych zyskach.

Google podkreśla, że dzięki wprowadzeniu opłat za intensywne wykorzystanie Maps API usługa będzie dalej rozwijana i pozostanie darmowa dla większości zainteresowanych.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii