Google wreszcie zainteresowało się dual SIM – oto zmiany w androidowym dialerze

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W jednej kwestii na pewno nie jesteśmy Zachodem. Chodzi o ogromne zainteresowanie smartfonami typu dual SIM. Wystarczy spojrzeć na komentarze pod testami telefonów, by zobaczyć, że Polacy lubią oddzielać życie prywatne od zawodowego, a nosić dwóch telefonów nie zamierzają. Tymczasem w takim USA, najważniejszym przecież rynku mobilnym świata, dual SIM jest niespotykany. Nie znajdziemy go ani w iPhone’ach, ani w google’owych smartfonach Nexus i Pixel. Tym bardziej ciekawi, że Google wzięło się w końcu za oficjalne wsparcie dual SIM w swojej aplikacji telefonicznej na Androida.

Prawdopodobnie gdyby nie producenci z Chin i Indii, dual SIM by nigdy nie zaistniał na rynku. W ślad za nimi poszedł Samsung, który z zadowoleniem oferuje na wielu rynkach swoje flagowce w wersji obsługującej dwie karty, coś przecież niemożliwego dla iPhone’a. Wszystkie te jednak dualSIM-owe rozwiązania od strony programistycznej nie miały specjalnego wsparcia w Android Open Source Project, producenci wprowadzali je na własną rękę.

Najnowsze zmiany w opensource’owym rdzeniu Androida pokazują jednak, że Google wreszcie dostrzegło tę kwestię. Kto wie, może w kolejnej generacji Pixeli wprowadzi obsługę dwóch kart SIM, by móc ogłosić, że iPhone tego nie potrafi? Póki co jednak dostajemy w zaakceptowanych commitach do dialera AOSP:

  • Implementację wybranego SIM (541646) – pozwalającą na sprawdzenie, czy użytkownik ustawił już swój preferowany numer SIM i ominięcie okienka dialogowego. Możliwe jest też przypisanie wybranego SIM do kontaktu, tak by dzwonić do żony z innego numeru niż do koleżanki z pracy.
  • Implementację sugerowanego SIM (541790) – pozwalającą aplikacji dialera zasugerować, z którego SIM należy skorzystać po odpytaniu dostawców usług.
  • Dodanie metadanych wybranego SIM do manifestu dialera (541802) – co pozwoli aplikacji kontaktów na sprawdzenie, czy użytkownikowi należy pokazywać interfejs wyboru SIM.

Wprowadzone zmiany są o tyle istotne, że niektórzy chińscy producenci smartfonów zaczęli rezygnować ze swoich rozbudowanych nakładek na system, oferując w zamian tzw. „czystego Androida”. Chińskie nakładki zapewniają oczywiście bardzo dobre wsparcie dla trybu dual SIM, w wypadku oprogramowania google’owego tak dobrze z tym już nie było.

© dobreprogramy