Google wspiera OCRopus

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google postanowiła wesprzeć projekt stworzenia otwartego systemu rozpoznawania pisma (OCR) OCRopus. System jest rozwijany przez grupę IUPR (Image Understanding and Pattern Recognition) działającą przy uniwersytecie w niemieckim Kaiserslautern.

OCRopus ma początkowo działać pod Linuksem, ale jego twórcy nie wykluczają wsparcia dla innych systemów. W skład systemu mają wchodzić dwa główne mechanizmy: bardzo wydajny system rozpoznawania pisma odręcznego, stworzony w latach dziewięćdziesiątych przez amerykański urząd statystyczny, oraz zestaw nowoczesnych metod analizy układu strony.

Dzięki takiemu połączeniu ma powstać wydajny i dokładny system rozpoznawania pisma, który pozwoli na automatyczną konwersję dużej ilości dokumentów. Ma być on przeznaczony głównie dla bibliotek, urzędów, systemów dla niepełnosprawnych i do analizy dokumentów historycznych, ale może także zainteresować zwykłych użytkowników.

System jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, pierwsze funkcjonalne testowe wydania powinny ukazać się w trzecim kwartale tego roku, a stabilna wersja pojawi się prawdopodobnie dopiero w trzecim kwartale 2008. O losach tego ciekawego projektu będziemy informować na bieżąco.

© dobreprogramy

Komentarze