Google wyleczy cię z uzależnienia od smartfonu... kartką papieru i aplikacją

Strona główna Aktualności

O autorze

Uzależnienie od smartfonu i jego konsekwencje to temat, o którym producenci zaczynają mówić coraz częściej. Wprowadzają rozmaite liczniki czasu spędzanego przed ekranem i tryby skupienia odcinające funkcje rozrywkowe. Zespół Google Special Projects postanowił jednak pójść o krok dalej, by zawalczyć z tym uzależnieniem w sposób bardziej dosłowny.

W skład zestawu terapeutycznego wchodzą dwa zasadnicze elementy. Pierwszym jest aplikacja Envelope, którą należy pobrać ze Sklepu Play, drugim zaś – plik PDF zawierający instrukcję samodzielnego złożenia specjalnej koperty. Oba te elementy razem służą do przekształcenia nowoczesnego smartfonu w urządzenie á la telefon seniora, pozwalające jedynie na wykonywanie połączeń głosowych i robienie zdjęć bez podglądu.

Dopiero wyjęcie telefonu z koperty przywraca jego pełną funkcjonalność, a aplikacja Envelope wylicza wówczas, ile czasu udało się w ten sposób zaoszczędzić.

W tej chwili jest tylko jeden mały problem. Otóż pakiet przygotowano wyłącznie z myślą o smartfonie Google Pixel 3a. Wymiary koperty są dostosowane tylko do tego modelu, a i sama aplikacja oficjalnie innych sprzętów nie wspiera. Tak więc to głównie ciekawostka.

Przy czym słowem komentarza muszę przyznać, że dla mnie jest to ciekawostka niezrozumiała. Bo kto faktycznie uzależniony z własnej woli odetnie się od narkotyku.

No, ale najwidoczniej Google ma jakąś koncepcję. Uznajmy, że bezkreśnie wierzy w samoświadomość. Albo po prostu komuś w departamencie Special Projects naprawdę się nudziło.

© dobreprogramy
s