Google zagrozi SharePointowi?

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku listopada 2006 r., Google przejął popularną jak na ówczesne czasy firmę JotSpot. Wiele osób spekulowało wówczas, że Google zmierza do stworzenia kompletnego zestawu biurowych aplikacji dostępnych z poziomu przeglądarki WWW. Sprawa jednak szybko ucichła i pojawiły się głosy, że kupno spółki mogło być bezcelowe.

Jakiś czas temu, Google postanowił jednak uruchomić usługę Google Sites, założeniem której jest konkurowanie z SharePointem, wchodzącym w skład platformy Office System.

JotSpot był płatnym zestawem sieciowych narzędzi przeznaczonych do pracy grupowej, zawierający między innymi kalendarz, galerię zdjęć, arkusz kalkulacyjny, forum czy listy mailingowe. W przypadku usługi Google położony został jednak szczególny nacisk na integrację z innymi rozwiązaniami korporacji. Już teraz, spośród funkcjonalności oferowanych przez Google Sites znaleźć można opcje związane z importem danych z Docs, Calendara, Picasy, YouTube, czy też prosty moduł pozwalający na zarządzanie użytkownikami.

Patrząc na konkurencyjnego SharePointa, Google Docs pozostaje znacznie w tyle. Należy przy tym jednak pamiętać, że rozwiązania Google we wczesnych wersjach nie zawsze zachwycały funkcjonalnością. Jednocześnie pojawiają się spekulacje mówiące, iż Google Sites może z czasem stworzyć realną konkurencję dla rozwiązań Microsoftu.

© dobreprogramy