r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google zeskanuje książki British Library

Strona główna Aktualności

Spory sukces firmy Google na polu digitalizacji książek. Dzięki umowie podpisanej z Biblioteką Narodową Wielkiej Brytanii do Internetu może trafić nawet 250 tys. tekstów.

Na mocy umowy Google może zająć się digitalizacją ponad 250 tys. książek i dokumentów, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku, najnowsze zaś z 1870 roku. Teksty dostępne będą zarówno w ramach projektu Google Books, jak i na stronach British Library. Wśród dokumentów znajdziemy na przykład pamflety o słynnej królowej Marii Antoninie czy plany budowy pierwszej łodzi podwodnej z 1858 roku. Władze biblioteki zgodziły się na umieszczenie w Internecie jedynie niewielkiej części swoich materiałów. W sumie w katalogu British Library znajduje się ponad 150 mln tekstów.

Google podpisał już podobne umowy z około 40 bibliotekami na całym świecie. Mimo tego projekt boryka się z licznymi problemami, głównie dotyczącymi praw autorskich. W marcu informowaliśmy o próbach porozumienia się firmy z organizacją Authors Guild, która została zablokowana przez amerykański sąd. Równolegle z projektem Google Books rozwijany jest sklep z elektronicznymi książkami - Google eBooks. Na razie dostępny jedynie na terenie USA, oferuje możliwość zakupu e-booków podobnie jak Amazon.com czy iBooks firmy Apple.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.