Google zmienia licencję WebM na BSD

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Google poinformował na blogu projektu WebM o zmianie licencji, na jakiej firma będzie udostępniać zainteresowanym stronom rozwiązania wchodzące w skład WebM. Zamiast autorskiej licencji będzie to standardowa wersja licencji BSD, której główną zaletą jest pełna zgodność z zasadami Wolnego Oprogramowania.

Konieczność zmiany licencji, na jakiej rozprowadzany jest WebM wynikała z wymyślonych przez Google zapisów mówiących, że każda firma, która pozywa internetowego giganta za naruszenie patentów, traci prawo do redystrybucji WebM. Open Source Initiative (OSI) - grupa odpowiedzialna za utrzymywanie definicji Open Source i zatwierdzająca licencje - słusznie zauważyła, że takie zapisy są niezgodne z licencją GPL i uniemożliwiają stosowanie WebM w projektach Open Source. Google zdecydował się więc zastosować dla WebM licencję BSD i zmodyfikować zapisy ograniczające stosowanie technologii. Teraz każda firma, która oskarży Google o naruszenie patentów traci prawo do nieodpłatnego korzystania z WebM, jednak na mocy licencji BSD będzie mogła dalej dystrybuować kod źródłowy projektu. Choć skutek jest niemalże taki sam jak w pierwotnym kształcie licencji, rozwiązana została kwestia zgodności z zapisami GPL. Google ma nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynią się do jeszcze szybszej popularyzacji WebM jako standardu umożliwiającego odtwarzanie wysokiej jakości wideo w Sieci.

Treść zmodyfikowanej licencji WebM jest publicznie dostępna na stronie projektu.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRoboty zabiorą nam pracę? Nie tak szybko – nawet Elon Musk zmienił zdanie