Google zmienia skracanie linków, goo.gl zostanie wyłączona 13 kwietnia

Google zmienia skracanie linków, goo.gl zostanie wyłączona 13 kwietnia

Google zmienia skracanie linków, goo.gl zostanie wyłączona 13 kwietnia
31.03.2018 11:23

30 marca 2019 roku Google wyłączy usługę skracającą odnośniki goo.gl. Internet się zmienia, a wraz z nim sposób wyszukiwania informacji, więc narzędzie uruchomione w 2009 roku zostało uznane za przestarzałe i zbędne. W ciągu ostatnich 10 lat powstało mnóstwo urządzeń, które pośredniczą w tym procesie, a goo.gl nie została zaprojektowana z myślą o nich.

By lepiej pracowało się z połączonymi głośnikami i urządzeniami mobilnymi goo.gl zostanie zastąpiona przez Firebase Dynamic Links (FDL). To rodzaj „inteligentnych” odnośników, które są czytelne dla dowolnej aplikacji klienckiej. Będą one działać w aplikacjach mobilnych, przeglądarkowych i takich, które jeszcze nie powstały.

Jedną z zalet takich odnośników jest możliwość stosowania kontekstowych przekierowań – na przykład jeśli FDL będzie przeznaczony dla konkretnej aplikacji, która jeszcze nie została zainstalowana na smartfonie, zamiast strony z błędem zobaczymy kartę aplikacji w Google Play. Jeśli zaś aplikacja jest już obecna, zobaczymy konkretną treść w tej właśnie aplikacji, bez pośrednictwa przeglądarki. Będzie można wysłać na przykład link prowadzący bezpośrednio do audiobooka i od razu odsłuchać go w Audiotece na systemach, dla których dostępna jest aplikacja, a w przeglądarce, jeśli takiej aplikacji nie ma. Konsola dla deweloperów pozwala także na przeglądanie danych analitycznych, zgromadzonych dla linków.

Co to znaczy dla użytkowników?

Skracarka odnośników dostępna dla internautów zostanie wyłączona 13 kwietnia. Anonimowi użytkownicy, którzy nigdy nie skrócili z jej pomocą linków, nie będą już mogli tego zrobić. Jeśli na koncie były już utworzone skrócone odnośniki, jeszcze przez rok będzie można korzystać z konsoli informacyjnej – będzie ona działać do 30 marca 2019. Analityka będzie więc działać jeszcze przez rok. To dość czasu, by rozważyć zmianę.

Google poleca skorzystanie z FDL lub którejś z konkurencyjnych usług (Bitly.com). Linki skrócone wcześniej, będą wciąż działać, także po 30 marca 2019 roku. Istniejące odnośniki nie będą automatycznie migrowane do konsoli Firebase, ale Google umożliwi ręczny eksport informacji.

Co czeka aplikacje?

Od 30 maja 2018 roku tylko projekty, które wcześniej tworzyły skrócone odnośniki przez API goo.gl, będą jeszcze mogły korzystać z goo.gl. Wszystkie nowe aplikacje powinny korzystać z API FDL. Aplikacje, które już korzystały z goo.gl, będą mogły pracować bez zmian do 30 marca 2019. Tego dnia zostanie wyłączone API goo.gl. Podobnie jak w przypadku linków użytkowników, wszystkie będą działać bez zmian także po 30 marca 2019, ale nie zostaną automatycznie przeniesione do FDL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)