Gra 81-letniej Japonki trafiła do AppStore. Święto Lalek to nie koniec

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dzisiaj w Japonii obchodzi się Święto Lalek, Hina-matsuri. W tym dniu modli się o dobrobyt dziewcząt, by były zdrowe, piękne, szczęśliwe i cieszyły się powodzeniem. W tym też dniu wystawia się specjalne zestawy bogato ubranych lalek, reprezentujących cesarski dwór – wszystko według ściśle określonych reguł. Dziś jednak lalki mogą być też wirtualne, ubierane w wirtualne stroje na smartfonie. Do tego służy aplikacja Hinadan na iPhone’a, która niedawno zadebiutowała w AppStore. Piszemy o tej ciekawostce z jednego przede wszystkim powodu. Aplikację napisała 81-letnia kobieta, która całe życie zawodowe przepracowała w banku, a komputerami zainteresowała się mając 60 lat.

Masako Wakamiya wpadła na pomysł stworzenia własnej gry poświęconej Świętu Lalek już ponad rok temu. Próbowała pomysłem zainteresować kilku programistów, ci jednak jej odmówili, nie potrafiąc zrozumieć o co chodzi. Nie da się ukryć, że we współczesnej Japonii rytuał przygotowywania 15 lalek lalek z cesarskiego dworu i ubierania je w stroje z VIII-XI wieku n.e. (epoki Heian) to raczej rozrywka seniorów, młodzi często już nie wiedzą o co chodzi. Takie lalki, ekstremalnie kosztowne, przekazywane są później dziewczynkom w rodzinie jako prezent właśnie 3 marca, często przechodząc z pokolenia na pokolenie – nie są raczej do zabawy, lecz by pięknie wyglądać (ma to jeszcze pewien aspekt magiczny, ale to już inna sprawa).

Celem pomyślanej przez panią Wakamiya aplikacji było utrwalenie poprawnego rytuału poprzez ćwiczenie ustawiania lalek na smartfonie – tak więc gdy programiści jej odmówili, postanowiła taką aplikację stworzyć sama. Praca zajęła jej pół roku, startowała praktycznie od zera, jak bowiem przyznała w wywiadzie, mimo że z komputerami ma do czynienia od 20 lat, o programowaniu miała znikome pojęcie.

Na wydaniu gry Hinadan świeżo upieczona 81-letnia programistka nie chce poprzestać, zapowiada stworzenie kolejnych aplikacji, bardziej skomplikowanych. Pomogą jej w tym bardziej doświadczeni programiści, których przyciągnęła sława najstarszej chyba debiutantki w AppStore.

© dobreprogramy