Grając w RTS-y rozwijasz swoją płynność poznawczą

Strona główna Aktualności

O autorze

O pozawirtualnych korzyściach płynących z grania w gry komputerowe pisaliśmy nie raz. Przeprowadzane na graczach testy dowodziły, że nie tylko szybciej reagują oni od osób niegrających, ale też potrafią jednocześnie śledzić więcej obiektów i wydobywać więcej informacji z obserwowanych scen. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone przez badaczy z Queen Mary and University College London, gra grze nierówna – jeśli chcecie rozwinąć w sobie płynność poznawczą i wielozadaniowość, najlepiej grać w RTS-y, takie jak np. StarCraft.

O ile nikt już nie wątpi w to, że gracze myślą szybciej, to wpływ gier na wyższe funkcje mentalne, w szczególności płynność poznawczą (ang. cognitive flexibility) pozostawał do tej pory kwestią mocno dyskusyjną. Jak wyjaśniają brytyjscy badacze Brian Glass, Todd Maddox i Bradley Love, funkcja ta jest kluczowym aspektem ludzkiego myślenia, angażującym zasoby umysłowe zarówno na poziomie percepcji jak i wnioskowania i najwyraźniej nie zależy od jednego obszaru mózgu, ale odzwierciedla pracę rozbudowanej sieci neuronowej kory przedczołowej i prawego górnego płaciku ciemieniowego. Wysoki poziom płynności poznawczej psychologowie wiążą zarówno z umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji, jak i dobrym ogólnym samopoczuciem.

W zdecydowanej większości wcześniejszych badań, mających ocenić wpływ grania na sprawność umysłową graczy, wykorzystywano rozmaite strzelanki lub gry, które zbliżone były do zadań testowych. Wyniki bywały obiecujące – np. udało się wykazać powiązanie pomiędzy długoterminowym treningiem w grach, a osiąganiem lepszych wyników w testach płynności inteligencji, ale jak twierdzą badacze, większość wyników była niezbyt konkluzywna.

Autorzy najnowszego badania przekonani byli jednak, że płynność poznawcza jest czymś, co można efektywnie trenować przez gry także u dorosłych osób. Za najlepsze narzędzia do takiego treningu uznali strategie czasu rzeczywistego. Miałyby one zwiększać sprawność pracy sieci neuronowych związanych z płynnością poznawczą, ze względu na konieczność szybkiego przełączania się gracza między licznymi źródłami informacji o dużym natężeniu przez dłuższy czas.

Do swoich testów zaangażowali 72 ochotniczki (wybrano wyłącznie kobiety, ze względu na to, że znalezienie większej grupy mężczyzn, którzy wcześniej niewiele grali okazało się niemożliwe). Połowa z nich miała za zadanie grać w lekko zmodyfikowanego StarCrafta (z wyłączonymi informacjami z minimapy) 40 godzin tygodniowo przez sześć do ośmiu tygodniu, połowa zaś w tym samym czasie grać miała w The Sims. Grupę grającą w StarCrafta dodatkowo podzielono według przyznanych im rozmiarów map, pełnej i połowicznej.

Przeprowadzone badania nad sprawnością kognitywną badanych przyniosły po statystycznej obróbce, ewidentne dowody zmian, jakie zaszły w grupie grającej w StarCrafta. Jak piszą badacze, w zadaniach związanych z płynnością poznawczą, kobiety grające w tego RTS-a osiągały wyraźnie lepsze wyniki od grających w The Sims. Wystarczyło już 40 godzin, by zauważyć dramatyczne zmiany w płynności poznawczej graczy – piszą badacze.

Wyniki te nie zaskakują zawodowych graczy w StarCrafta. Ryan „State” Visbeck w wywiadzie dla serwisu Redbull.com przyznał, że gry strategiczne, szczególnie StarCraft II, są szczególnie dobre w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, zaś Jens „Snute” Aasgaard stwierdził, że StarCraft nauczył go szybko myśleć i szybko podejmować decyzje, ale przede wszystkim skupiać się na tym, co akurat jest najważniejsze, najbardziej sensowne w danej sytuacji. Co najważniejsze – to wszystko rozciąga się na inne dziedziny życia: gracz staje się bardziej świadomy swoich wyborów w różnych sytuacjach i ich konsekwencji.

Szczegółowe wyniki badań znajdziecie w artykule pt. Real-Time Strategy Game Training: Emergence of a Cognitive Flexibility Trait, dostępnym tutaj. Po zapoznaniu się z nim, warto pograć w jakiegoś RTS-a, choćby z listy dostępnych za darmo w naszym katalogu oprogramowania – dział Windows > Gry > RTS.

© dobreprogramy

Komentarze