reklama

GravitySpace — podłoga przyszłości?

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Ile razy dziennie patrzycie się w podłogę, choćby zbierając myśli albo nieświadomie szukając inspiracji? Naukowcy z niemieckiego Hasso Plattner Institut doszli do wniosku, że często i postanowili zwyczajnie zrewolucjonizować to, co pod stopami. Projekt GravitySpace nie tylko zakłada śledzenie przedmiotów oraz osób przebywających w pomieszczeniu, analizując wszelkie intencje, ale wyświetli też na podłodze interaktywne rezultaty naszych działań.

Niestety, aby myśleć o zastosowaniu rozwiązania kiedyś w przyszłości, musielibyśmy uwzględnić je od razu w projekcie swojego domu. Na przezroczystej podłodze, reagującej na nacisk oraz naszpikowanej czujnikami podczerwieni, obraz wyświetlany jest z projektora pod spodem. Choć system opiera się na bezpośrednim kontakcie przedmiotu czy użytkownika z podłożem, po tym, jak stąpamy (temu też się naukowcy przygladają) jest w stanie przewidzieć, co robimy, wyświetlając przykładowo idącą cyfrową postać — nasze odbicie w swoistym lustrze. Badacze z HPI w ramach GravitySpace stosują także prototypy „czujących” mebli. Dom przyszłości będzie wiedział gdzie siedzimy, dokąd idziemy lub ile różnych osób jest w pomieszczeniu, reagując odpowiednio.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić