Greasemonkey 2.0: nowa wersja dodatku do modyfikowania stron WWW działa z Firefox Syncem

Strona główna Aktualności

O autorze

Greasemonkey to popularne rozszerzenie do Firefoksa, dzięki któremu możemy w pełni kontrolować przeglądane strony WWW, modyfikując ich strukturę i zawartość za pomocą skryptów w JavaScripcie. Rozwijany od ponad dziewięciu lat dodatek doczekał się właśnie wersji 2.0, która przynosi wiele zmian o długofalowych dla projektu konsekwencjach. Niestety ma to swoją cenę – niektóre skrypty dla Greasemonkeya przestają działać.

Poprzednie zmiany na taką skalę zostały wprowadzone ostatni raz przy okazji wydania 1.0. Tym razem chodziło przede wszystkim o dopasowanie rozszerzenia do zmian, jakie Mozilla zrobiła w swoim Add-On SDK, ale też uzyskanie większej niezawodności, stabilności i bezpieczeństwa. Tak więc w piaskownicy, w której działa Greasemonkey, skrypty muszą używać nowych metod ze wspomnianego SDK, by zmieniać zawartość obiektu unsafeWindow. Z tego powodu część skryptów stała się niezgodna z nową wersją rozszerzenia – pozostaje czekać na ich aktualizacje.

Zmieniono też zachowanie w trybie @grant, pozwalającym skryptom określić, z których metod API mogą korzystać. Jeśli @grant nie był wykorzystywany przez skrypt, Greasemonkey próbował samodzielnie wykryć właściwe ustawienia. Teraz nie przyzna żadnych, które nie zostały otwarcie wywołane. Zmiana ta dotyka wyłącznie nowo instalowanych lub reinstalowanych skryptów. Skrypty zainstalowane wcześniej będą działały po staremu.

Domyślnie włączono obsługę mechanizmu Firefox Sync, jednocześnie eliminując problem z ciągłym pytaniem o hasło główne przeglądarki, usunięto wszelkie odniesienia do serwisu userscripts.org, niegdyś głównego repozytorium skryptów Greasemonkeya, które zniknęło z Sieci, dodano też możliwość automatycznego aktualizowania skryptów pobranych z dowolnych lokalizacji i „uodporniono” rozszerzenie na wyłączanie JavaScriptu dla treści w przeglądarce.

Warto zauważyć, że jeśli korzystamy z Firefox Sync, to po zainstalowaniu nowej wersji dodatku, wszystkie nasze skrypty zostaną przez niego zsynchronizowane dla wszystkich używanych instancji Firefoksa. Jeśli nie chcemy by tak się działo, należy odznaczyć odpowiednią flagę w opcjach rozszerzenia.

Jak już wspomnieliśmy, userscripts.org zniknęło z Sieci na dobre, ale dobrzy ludzie przygotowali lustrzaną kopię serwisu pod adresem userscripts-mirror.org. Tam się już jednak nic nie zmieni – nowe skrypty znajdziecie na stronie Greasy Fork, która wyrasta na główne repozytorium dla GreaseMonkeya. Warto też zerknąć na openuserjs.org, może mniej popularne, ale zawierające ciekawe, niespotykane nigdzie indziej skrypty.

Uwaga: Greasemonkey 2.0 dostępny jest w oficjalnym katalogu dodatków Firefoksa, ale by go znaleźć, należy wyświetlić listę wszystkich wersji rozszerzenia.

© dobreprogramy

Komentarze