r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Gronost@j-15 – trwają największe w historii Wojska Polskiego wirtualne manewry wojskowe

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

W kontekście doniesień o rozwijaniu cyberarmii Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii warto zastanowić się nad tym, co w celu przygotowania się do nowego rodzaju konfliktów robi Wojsko Polskie. Być może odpowiedzią jest fakt, że wczoraj rozpoczęły się największe w historii naszej armii wirtualne manewry wojenne o nazwie Gronost@j-15.

Nie może być mowy o porównywaniu działań mających na celu rekrutację cywilów do być może największej cyberarmii świata z manewrami na wirtualnym polu walki, jednak tendencję do wykorzystywania zaawansowanej techniki w szkoleniu żołnierzy należy docenić. Niemal pięciuset żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (nazywanej szumnie cyfrową) bierze udział w grze wojennej z wykorzystaniem symulatora pola walki JCATS.

Wojsko chwali się, że JCATS daje możliwość między innymi generowania realistycznego pola walki na zróżnicowanych terenach. W symulatorze dostępny jest także sprzęt – Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak czy czołgi Leopard. Na przebieg gry ma także znaczenie na przykład ilość zatankowanego paliwa. Na wygenerowanym przez JCATS polu walki może jednocześnie przebywać nawet do 60 tysięcy jednostek różnego typu.

r   e   k   l   a   m   a

Pod znakiem zapytania stoi rzeczywista wartość wirtualnych manewrów, co zdają się potwierdzać sami dowódcy. Jak twierdzi porucznik Dawid Butlak z kompanii zmotoryzowanej, woli on tradycyjne manewry. Gra wojenna ma przede wszystkim zweryfikować umiejętności i wiedzę oficerów poprzez analizę poprawności ich oceny sytuacji i decyzji. Dzięki JCATS możliwe jest uzyskanie danych, które podczas tradycyjnych manewrów mogłyby zostać pominięte. Niższe są też koszty.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana uchodzi za jednostkę, która w Polsce jest liderem w wykorzystywaniu zaawansowanej techniki na polu walki. Posługuje się na przykład cyfrowymi systemami dowodzenia. Trudno stwierdzić czy jest to dobra wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę doniesienia o formowaniu wielotysięcznych armii hakerów w innych państwach.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.