Groźne meta-dane

Strona główna Aktualności

O autorze

Workshare opublikowało raport na temat wycieku tajnych informacji z firm poprzez... dokumenty Worda.

Według szacunków ekspertów z Workshare, nawet 75% dokumentów biznesowych zawiera informacje, których autorzy nie chcieliby ujawniać. Co gorsza, przedstawiciele 90% ankietowanych firm nie mieli pojęcia, że poufne informacje mogą "wyciekać" tą drogą.

Z analiz wynika, że ujawniane na zewnątrz firm dokumenty zawierają poufne informacje o umowach - w tym dane o preferencyjnych warunkach oferowanych kluczowym klientom - oraz różnego typu materiały, których znajomość może być atrakcyjna dla konkurencji. Szczególnie niebezpieczny jest pod tym względem Microsoft Word, który przechowuje w swych dokumentach meta-dane - informacje o historii edycji tekstu. Jeśli więc umowa przygotowana dla nowego klienta powstaje w oparciu o umowę podpisaną z inną firmą, dotarcie do oryginalnej treści tekstu nie stanowi problemu.

Nawet jeśli przedstawione dane są zawyżone - wszak Workshare nie jest niezależną instytucją, a producentem oprogramowania które ma opisanym sytuacjom zapobiegać - trzeba się zgodzić, że poziom wiedzy o meta-danych zawartych w dokumentach biznesowych jest bardzo niski.

© dobreprogramy
s