reklama

Grupa Allegro chce sie pozbyć Wykopu i Bankiera, przerobi Tablicę

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Polski Internet znów czekają spore zmiany, a to za sprawą porządków w grupie Allegro. WP.PL poinformowała, że na sprzedaż są serwisy Bankier.pl i Wykop.pl. Ceny serwisów, podane przez informatorów, to odpowiednio około 20 milionów złotych oraz kilka milionów.

Bankier.pl narodził się 14 lat temu we Wrocławiu. Po debiucie giełdowym w 2006 roku zyskał fundusze, które pozwoliły mu na przejęcie kilku innych serwisów, zajmujących się tematyką pokrewną, jak pit.pl, vat.pl czy prnews.pl. Do grupy Allegro został włączony w 2009 roku, kosztował 63 miliony złotych. Wtedy też po raz pierwszy przyniósł straty i został szybko wycofany z giełdy. Obecnie nadal jest nierentowny.

Wykop jest jednym z nielicznych klonów zachodnich serwisów, które przetrwały na rynku. Istniejąca od końca 2005 roku kopia digg.com, której twórca, Piotr Chmolowski, był jeszcze wtedy w liceum, nie poddał się konkurencji w postaci Wyczaj.to Onetu, Kciukiem O2 czy Gwarem Agory. Został przyłączony do grupy Allegro w październiku 2012 roku i, o ile wiadomo, strat nie przynosi, a jego prężna społeczność raz na jakiś czas staje się gwiazdą wiadomości — pomogą złapać pirata drogowego, sprawią by złodziej oddał komputer albo wywołają jakiś zbożowy skandal. Ostatnio wykopali prywatny numer telefonu Janusza Korwin-Mikkego.

Z grupy Allegro/Naspers odchodzi Tomasz Drożdżyński, obecnie (jeszcze) szef działu ogłoszeniowego, wcześniej związany z Wykopem i Szerlokiem. Drożdżyński zajmuje się także projektem tarczy anty DDoS i zamierza zaangażować się w gry mobilne. Nie wiadomo, czy jego decyzja jest związana z planami grupy Naspers, dotyczącymi rebrandingu i ujednolicenia należących do niej serwisów.

Rebranding czeka między innymi jedną z najbardziej rozpoznawalnych i dobrze kojarzonych stron w polskim Internecie ­— Tablica.pl. Zostanie ona wciągnięta pod szyld globalnej marki Naspersa i jej nazwa zmieni się na nic nie mówiące i obco brzmiące OLX.

Plany grupy obejmują lekkie przesunięcie profilu działalności. Dostarczanie dużych ilości treści zostanie przesunięte na dalszy plan. W październiku ubiegłego roku z grupy odłączony został serwis mojeauto.pl i możemy być pewni, że na Bankierze i Wykopie porządki się nie skończą. Osią działania grupy, do której należą jeszcze między innymi Allegro.pl i GG, mają być usługi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama