reklama

Gry w HTML5 wracają do Facebooka, by uzależnić nas jeszcze bardziej od Messengera

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Instant Games, czyli platforma gier HTML5 w komunikatorze mobilnym – to recepta Facebooka na klasyczną rozrywkę dla każdego, bez instalowania czegokolwiek na smartfonie. Z 17 tytułami na starcie, wśród których są takie klasyki jak Pac-Man czy Space Invaders, co mogłoby by pójść nie tak? To wszystko wystartowało jednocześnie w 30 krajach, aktualizacje Messengera dostarczane są bezpośrednio przez Google Play oraz AppStore.

HTML5 jako platforma software’owa miał się skończyć. Mobilne aplikacje natywne okazały się daleko bardziej wydajne i efektowne, niż nawet najlepiej zoptymalizowany kod dla silników przeglądarkowych. Facebook uznał to dość szybko, jego mobilna wersja wytryny została oficjalnie pozbawiona komunikatora, w zamian zachęcając użytkowników do instalowana natywnej aplikacji. A teraz w dość niespodziewanym zwrocie o 180 stopni, Facebook znów jakby wracał do HTML5. I by było śmieszniej, w swoim komunikatorze, z wykorzystaniem silnika WebKit.

Po aktualizacji wprowadzającej Instant Games, w Facebook Messengerze w oknie rozmowy pojawia się nowa ikonka, przypominająca pada do gier. Uruchamia ona moduł z dostępnymi grami – który pozwala wybrać interesujące nas tytuły. Na liście znajdziemy m.in. Pac-Mana, Arkanoida, Galagę i Space Invaders.

Docelowo Facebook chce pozyskać znacznie więcej gier, niż tę startową siedemnastkę. Uruchomił w tym celu centrum deweloperskie, które pomoże programistom w rozwijaniu własnych gierek na komunikator Facebooka. Pozwolić to ma na ożywienie gamingowej platformy serwisu społecznościowego, która kiedyś odpowiadała za niemal 30% przychodów serwisu.

Cel jest oczywiście jasny: jeszcze bardziej uwiązać użytkowników do komunikatora, który miałby stać się dla nich całym światem, nie mającym konkurencji. Już teraz widać, że niektórzy wierni użytkownicy Snapchata, którzy pozyskiwali atencję dzięki regularnym wideoraportom o swojej codzienności, teraz zaczęli to robić w Facebook Messengerze… o Snapchacie zapominając.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama