Gry w Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Uruchamianie rozbudowanych i wymagających gier zawsze było słabą stroną Linuksa. Istnieją w prawdzie projekt Wine, który daje możliwość używania programów pisanych dla Windows pod kontrolą Linuksa, ale jest on dość skomplikowany w obsłudze i czasem nie obsługuje wszystkich możliwości gier i sprzętu.

Rozwiązaniem jest tworzony przez firmę TransGaming program Cedega. Pozwala on na łatwe uruchamianie setek gier (dostępna jest lista sprawdzonych), w tym także najnowszych pozycji tak łatwo, jak w Windows. Problem sprawiał jednak fakt, że jest to aplikacja komercyjna, a z powodu braku polskiego przedstawiciela, utrudnione było kupienie jej. Firma Amazis.net, posiadająca status Mandriva Poland poinformowała o podpisaniu umowy, na mocy której stała się ona wyłącznym przedstawicielem TransGaming w Polsce. "To dobra wiadomość dla polskich użytkowników Linuksa. Cedega umożliwia uruchamianie pod Linuksem setek gier napisanych z myślą o systemie Windows. Od dziś polscy linuksowi gracze będą mogli łatwiej i szybciej instalować i cieszyć się grami również pod swoim ulubionym systemem" powiedział Marcin Zalicki, Prezes Amazis.net.

Na efekty współpracy nie trzeba było długo czekać, wydano nową wersję dystrybucji Mandriva w edycji PowerPack 2006 GOLD, z załączoną pełną wersją Cedegi. Pudełkowe wydanie kosztuje 244zł. Nie wiadomo, czy firma ma w planach sprzedawanie Cedegi dla użytkowników innych dystrybucji.

© dobreprogramy
s