Gwałtowny spadek akcji Sun Microsystems

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ukazaniu się informacji o prawdopodobnym zerwaniu rozmów pomiędzy firmami IBM oraz Sun, akcje tej ostatniej doświadczyły największego spadku od 2002 roku.

Cena akcji Suna spadła o 25%. Firma odrzuciła ofertę Błękitnego Giganta pomimo, iż wyceniała ona Suna o 11% wyżej niż wynosiła rynkowa kapitalizacja koncernu. IBM oferował za akcję 9,40 USD. Po informacjach o zerwaniu rozmów akcje Sun Microsystems można kupić już za 6,50 USD. Na razie nie wiadomo, czy obie strony powrócą do rozmów. Wiadomo jednak, że kierownictwo Suna zostanie poddane dużej presji, by znalazło jakiegoś partnera. Jeśli rozmowy z IBM zostały na dobre zerwane, Sun może próbować partnerstwa z HP czy Cisco.

Jak poinformował Bloomberg, umowę z firmą IBM odrzucono, bo ta nie gwarantowała, że będzie dążyła do realizacji umowy w sytuacji, gdyby urzędy antymonopolowe zgłosiły swoje zastrzeżenia i transakcja się przeciągnie. Ewentualne rozmowy z Cisco czy HP będą z kolei obarczone znacznie mniejszym ryzykiem pojawienia się zastrzeżeń ze strony urzędów.

© dobreprogramy