r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

HD Photo standardem JPEG?

Strona główna Aktualności

Microsoft zgłosił swój format graficzny HD Photo do standaryzacji przez JPEG (Joint Photographic Experts Group). Jeśli zostanie przyjęty, otrzyma nazwę JPEG XR.

HD Photo został zaprojektowany z myślą o cyfrowych aparatach fotograficznych i innych urządzeniach przechwytujących obraz. Oferuje wysoką stałą lub zmienną dynamikę, kodowanie szerokiego zakresu barw, możliwość przechowywania danych o kolorze w 16 lub 32 bitach, wsparcie dla RGB, CMYK, skali szarości oraz osadzonych profili ICC. Ponadto aby uzyskać fragment grafiki nie trzeba dekodować całego pliku. Podobnie jest z wprowadzaniem zmian. Aby zmienić jeden fragment nie trzeba przekodowywać całości. HD Photo sprawdza się też przy zdjęciach wykonywanych przy słabym oświetleniu ponieważ pozwala lepiej niż inne formaty zapisać dane z sensora optycznego.

W przeciwieństwie do krytykowanego OOXML format HD Photo spotyka się z dobrym przyjęciem. Co prawda jego możliwości są podobne do JPEG2000 ale do przetwarzania plików wymaga znaczniej mniejszej mocy procesora co przekłada się na szybszą kompresję i dekompresję. Komitet JPEG przeprowadzi głosowanie nad standaryzacją HD Photo w październiku. Jeśli jego wynik będzie pozytywny HD Photo stanie się standardem w ciągu roku. Microsoft zapowiedział, że nie będzie pobierał żadnych opłat za patenty, którym podlega jego format.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.