HD Photo standardem JPEG?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zgłosił swój format graficzny HD Photo do standaryzacji przez JPEG (Joint Photographic Experts Group). Jeśli zostanie przyjęty, otrzyma nazwę JPEG XR.

HD Photo został zaprojektowany z myślą o cyfrowych aparatach fotograficznych i innych urządzeniach przechwytujących obraz. Oferuje wysoką stałą lub zmienną dynamikę, kodowanie szerokiego zakresu barw, możliwość przechowywania danych o kolorze w 16 lub 32 bitach, wsparcie dla RGB, CMYK, skali szarości oraz osadzonych profili ICC. Ponadto aby uzyskać fragment grafiki nie trzeba dekodować całego pliku. Podobnie jest z wprowadzaniem zmian. Aby zmienić jeden fragment nie trzeba przekodowywać całości. HD Photo sprawdza się też przy zdjęciach wykonywanych przy słabym oświetleniu ponieważ pozwala lepiej niż inne formaty zapisać dane z sensora optycznego.

W przeciwieństwie do krytykowanego OOXML format HD Photo spotyka się z dobrym przyjęciem. Co prawda jego możliwości są podobne do JPEG2000 ale do przetwarzania plików wymaga znaczniej mniejszej mocy procesora co przekłada się na szybszą kompresję i dekompresję. Komitet JPEG przeprowadzi głosowanie nad standaryzacją HD Photo w październiku. Jeśli jego wynik będzie pozytywny HD Photo stanie się standardem w ciągu roku. Microsoft zapowiedział, że nie będzie pobierał żadnych opłat za patenty, którym podlega jego format.

© dobreprogramy

Komentarze