HD Tune HD Tune 2.55

Strona główna Windows Narzędzia Testowanie i diagnostyka
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

HD Tune to bezpłatny program umożliwiający przetestowanie dysków twardych IDE i SCSI, zewnętrznych magazynów danych USB, pendrive'ów czy kart pamięci.

HD Tune sprawdza wydajność dysku mierzoną prędkościami transferów, czasem dostępu lub użyciem procesora i prezentuje wyniki w formie wykresu graficznego oraz liczb. Podaje także szereg przydatnych informacji o dysku twardym m.in. pojemności, standardzie interfejsu, artycjach, buforze, wersji oprogramowania wewnętrznego (tzw. firmware), numeru seryjnego, aktualnej temperaturze, wsparciu S.M.A.R.T. itp.

Dysk możemy ponadto przeskanować pod kątem błędów. Przydatną opcją programu jest pokazywanie aktualnej temperatury dysku twardego w zasobniku systemowym (tray) paska zadań.

Kluczowe cechy HD Tune:

  • bezpłatne i niewielkie narzędzie do testowania wydajności magazynów danych
  • wsparcie dla dysków IDE i SCSI, zewnętrznych dysków USB, pendrive'ów i kart pamięci
  • dostarczanie szczegółowych informacji o nośnikach danych
  • testowanie dysków pod kątem występowania błędów

Uwaga!

  • Twórca udostępnia również dużo bogatszą, nieustannie rozwijaną, ale płatną edycję programu HD Tune Pro.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

czytelnosc i logika, dostarczanie istotnych informacji o kondycji dysku, zapisanie wyników dokonanych testów w kilku formach
praktycznie brak (poza tym, że program nie jest rozwijany)
ocena użytkownika
30.05.2018 23:27 • Recenzja do wersji 2.55

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit

Testowane nośniki:
- Dysk C Hitachi (320 GB)
- Dysk zapasowy WD (80 GB)
- Pendrive San Disc Micro Cruizer (1GB)

Program HD Tune jest przeznaczony do testowania dysków twardych i innych nośników danych. Wyniki testów prezentuje w 4 kategoriach:
1) Benchmark (test wydajności): prędkość transferu danych (minimalna, maksymalna, średnia), czas dostępu, szybkość transferu danych i użycie procesora;
2) Info: pojemność dysku, stopień użycia, system plików i szereg wspieranych właściwości, od S.M.A.R.T. do Native Command Queuing;
3) Health (kondycja dysku): mamy tu kilkanaście pozycji, które, żeby być szczerym, nic mi nie mówią (ale o tym później);
4) Error Scan (skanowanie w poszukiwaniu błędów): tu cały dysk zostaje wyświetlony w formie prostokątnego diagramu graficznego, podzielonego na 2500 (50 x 50) miniaturowych prostokącików: Kolor jasnozielony oznacza brak błędu, czerwony – uszkodzenie.

No i część praktyczna – test. Nie ukrywam, że najbardziej interesowała mnie kategoria ostatnia – wyszukiwanie ewentualnych błędów na nośniku. Po 8,5 roku intensywnego używania komputera, a wraz z nim i dysku miałem tu pewne obawy. Jest co prawda narzędzie systemowe – wyszukiwanie i naprawa błędów, z którego kilka razy korzystałem, ale ma ono interfejs skrajnie nieprzyjazny dla użytkownika, skanowanie trwa dobrych kilka godzin i nie wiadomo, gdzie potem szukać jego wyników. A zatem: uruchomiłem Error Scan dysku C. 305122 MB zostały przeskanowane w ciągu 69 min 28 sek z szybkością 59,1 MB/sek. Wynik: 0 uszkodzeń. Uff! Health: status Ok dla wszystkich 17 parametrów (dlatego się nad nimi nie zatrzymywałem). Info: wszystkie wspierane właściwości – zaznaczone. Temperatura dysku: stabilna, 44 stopnie (krytyczna 55). A więc i tu w porządku. Benchmark: transfer maksymalny 114,8 MB/sek, minimalny 43,2 MB/sek, średni 91,6 MB/sek. Krzywa na wykresie (mocno zygzakowata) wykazuje spadającą wydajność w miarę upływu czasu, co mnie trochę zdziwiło. Ale najbardziej zdziwiło mnie użycie procesora: –1,0 % (?!). Nic z tego nie rozumiem. Podobne dane uzyskałem dla dysku zapasowego: 0 uszkodzeń, Health: status ok, Info: w porządku, Benchmark: transfer maksymalny 57,7 MB/sek, minimalny 32,3 MB/sek, średni 49,5 MB/sek. Krzywa na wykresie również zygzakowata i spadająca, użycie procesora: też –1,0 %. I na koniec, tytułem ciekawostki – stary (chyba 9-letni), wysłużony pendrive 1GB. 0 uszkodzonych bloków, czas skanowania 980 MB: 1 min 32 sek, Benchmark: w odróżnieniu od dysków niewielkie różnice prędkości transferu: maksymalny 12,0 MB/sek, minimalny 11,6 MB/sek, średni 11,8 MB/sek. Krzywa, niewiele zniekształcona, biegnie równo. Health: brak danych, Info: w porządku.

I to tyle. Program HD Tune spodobał mi się, polecam go każdemu. Ma same zalety, wymieniłem je powyżej. Jego błędów nie zauważyłem, poza tym może, że nie jest on już rozwijany i nie ma części informacyjnej ani pomocy w rozwiązywaniu problemów. Nie ma też polskiej wersji językowej, ale to chyba nie jest problemem, bo jest prosty i czytelny. Zastanawiam się teraz, czy nie skusić się na wersję płatną...

Lekki,posiada możliwości zrobienia benchmark różnych urządzień(karty micro-sd,pendrive,itd),Umożliwia szukanie "bad sectorów",Wyświetle info o dysku
Brakuję kilku opcji z wersji pro,szkoda że nie istnieje wersja tego programu na inne systemy(Linux,Mac OS itd)
ocena użytkownika
28.09.2014 03:04 • Recenzja do wersji 2.55

Witam,program Hd Tune pomimo swojej małej wagi(0,61 MB) może się pochwalić wieloma ciekawymi opcjami:
-benchmark -pozwala na sprawdzenie dowolnego nośnika pamięci poz względem szybkości, w opcjach możemy wybrać dokładność tekstu(im wolniej tym dokładniejszy test)
-Informację/stan zdrowia- program wyświetla nam aktualną temperaturę dysku, oraz ogrom innych informacji na temat dysku i stanu jego zdrowia. Ciekawą opcją jest możliwości ustawienia krytycznej temperatury(po osiągnięciu wymaganej temperatury, zostanie nam wyświetlony dymek z informacją o krytycznej temperaturze dysku)
-Skanowanie w poszukiwaniu bad sectorów- mamy tutaj dwie opcję, szybki skan oraz pełny. Wynik jest wyświetlony za pomocą kwadratów(zielony=dobrze,czerwony-bad sector), więc wynik jest łatwy do zinterpretowania nawet przez laika w temacie dysków.
Hd Tune jest programem lekkim, o minimalistycznym interfejsie, a zarazem posiadającym wiele ciekawych opcji.
Ocena: 4/5