HD View, czyli jak ujarzmić gigapiksele

Strona główna Aktualności

O autorze

Lubiącym ciekawostki polecamy zapoznanie się z jednym z projektów działu badawczego Microsoft Research. Projekt ten nosi nazwę HD View i właśnie wydano jego nową wersję Beta 2.

Jak można przeczytać na stronie domowej projektu, dzisiejsze aparaty cyfrowe zdolne są do wykonywania zdjęć o coraz większej rozdzielczości - nawet dziesięciu i więcej megapikseli. Chcąc opublikować takie zdjęcie w Internecie trzeba je albo zmniejszyć, albo przyciąć - inaczej będzie się zbyt długo ładować, a nawet na sporych monitorach nie będziemy w stanie obejrzeć go bez utraty pewnych detali. Z czasem rozdzielczości naszych zdjęć nadal będą się zwiększać - jak zatem można rozwiązać ten problem?

Z pomocą przychodzi przeglądarka HD View, która pozwala na oglądanie zdjęć o ogromnych wręcz rozdzielczościach (ponad cztery gigapiksele) z wykorzystaniem mechanizmu płynnego powiększania i przesuwania zdjęcia. Szczególnie interesująco wygląda to w momencie, gdy połączymy kilka czy kilkanaście zdjęć w panoramę. Nie umkną nam wtedy interesujące detale, a zdjęcie ładuje się szybko, bo fragmentami, w miarę powiększania przez użytkownika.

HD View jest oczywiście jeszcze we wczesnej wersji beta, ale już teraz działa całkiem przyzwoicie - z przeglądarką Internet Explorer oraz Firefox. Wsparcie tej ostatniej zostało dodane właśnie w najnowszej wersji Beta 2, tak samo jak specjalny zestaw automatycznych filtrów ulepszających powiększenia obrazu. Przed obejrzeniem HD View w akcji należy zainstalować niewielki plugin (500 KB). W przykładowej galerii znajduje się kilka fotografii o naprawdę sporych rozdzielczościach, a ze strony domowej można pobrać narzędzie do samodzielnego tworzenia zdjęć przeznaczonych do oglądania w HD View.

© dobreprogramy