reklama

Haiku R1/Alpha 2 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Zespół Haiku Project udostępnił kolejną wersję rozwijanego przez siebie systemu operacyjnego Haiku oznaczoną jako R1/Alpha 2. Twórcy podkreślają, że jest to wydanie stabilne i stanowi ważny krok milowy na drodze do udostępnienia wersji Release 1.

Haiku jest rozwijanym od 9 lat klonem systemu operacyjnego BeOS, mającym umożliwić działanie programów i sprzętu dedykowanego dla tego systemu operacyjnego w wersji R5. Haiku ma niskie wymagania sprzętowe i wspiera wiele współczesnych technologii takich jak USB, SATA czy bezprzewodowe karty sieciowe. Wśród wielu zmian wprowadzonych do systemu warto wymienić wsparcie dla WiFi z szyfrowaniem WEP, dodanie bazującej na silniku Webkit przeglądarki internetowej WebPositive, poprawki podnoszące wydajność pamięci masowych podłączonych przez USB, domyślnie włączone ACPI i liczne poprawki zwiększające ogólną wydajność systemu. Zgodnie z opracowaną mapą drogową twórcy skupią się teraz na wydaniu Alpha 3, które będzie ostatnią wersją poprzedzającą wydanie Haiku Release 1.

Haiku R1/Alpha 2 można pobrać ze strony projektu. Minimalna konfiguracja sprzętowa obejmuje procesor Pentium III, 256 MB RAM i 2 GB wolnego miejsca na dysku. Twórcy zapewniają równocześnie, że Haiku potrafi wykorzystać moc nowoczesnych maszyn wyposażonych w wielordzeniowe procesory.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić