Hakerzy coraz częściej wykorzystują spam

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz więcej spamu zawiera złośliwe kody i programy szpiegujące, które instalują się bez wiedzy użytkownika na jego komputerze w chwili otwarcia niechcianego e-maila - wynika z najnowszego raportu "Spam Index" firmy Clearswift, zawierającego podsumowanie aktywności spamerów w maju tego roku.

Cechą charakterystyczną rynku niechcianych wiadomości elektronicznych w maju było ponowne ożywienie elektronicznych kartek okolicznościowych rozsyłających złośliwe programy. Ten rodzaj spamu, który tradycyjnie największą popularnością cieszy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, polega na tym, że po otwarciu kartki z życzeniami, na komputerze adresata uruchomiony zostaje złośliwy kod lub program szpiegujący.

Duża ilość spamu związana była ze sprawą Michaela Jacksona. W e-mailach pt. "Wiadomości z Neverland Ranch" ukryte były konie trojańskie, które instalowały się na komputerze odbiorcy w momencie otwarcia listu.

Spam Index ujawnił też trzykrotny wzrost ilości spamu pornograficznego z 5.62 proc. w kwietniu do 14.05 proc. w maju. Wzrosła również liczba niechcianych wiadomości zachęcających do zakupu leków i medykamentów (z 35 do 45 proc.). Mniejszą aktywność wykazywali spamerzy rozsyłający wiadomości o tematyce finansowej (spadek z 39 do 23 proc.). Na stałym poziomie utrzymuje się liczba e-maili namawiających do gry w kasynach on-line (spadek z 1,3 do 0,3 proc.). Nie zmieniła się znacząco ilość spamu zawierającego oferty sprzedaży bezpośredniej (15,7 proc. w kwietniu, 12,9 w maju).

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej firmy Clearswift.

© dobreprogramy
s