reklama

Halite - godny konkurent µTorrenta?

Strona główna Aktualności

O autorze

W przeciągu ostatnich trzech lat sytuacja na rynku bezpłatnych aplikacji służących do bezpośredniej wymiany plików, znacznie się unormowała, w związku z czym trudno znaleźć można na nim coś nowego. W sumie, z takich aplikacji jak ľTorrent, BitComet, korzysta blisko 90% użytkowników Windows. Wśród użytkowników Linuksa prym sprawują natomiast KTorrent, Deluge, jak również wieloplatformowy Azureus (od niedawna Vuze), pozostawiając w tyle rtorrenta, BitTornado, czy Qtorrent. W tej sytuacji, dla nowego gracza ciężko byłoby nadrobić ogromny dystans do obecnych liderów. Autorzy Halite, postanowili jednak podjąć wyzwanie.

Halite jest niezwykle szybkim i lekkim, w pełni funkcjonalnym klientem sieci BitTorrent. Jego twórcą jest Irlandczyk Eóin O'Callaghan, który rozpoczął prace nad nim już dwa lata temu. Wśród najważniejszych funkcjonalności oferowanych przez aplikację należy wymienić między innymi możliwość szyfrowanie połączeń, pobieranie wielu plików jednocześnie, w tym selektywnie, limitowanie transferu, filtrowanie adresów IP, wsparcie dla proxy, UPnP i NAT-PMP, a także kreator tworzenia torrentów. Ponadto program oferuje obsługę tzw. torrentów beztrackerowych poprzez protokół Kademlia DHT. Jednym z jego głównych atutów jest jednak minimalny stopień wykorzystania zasobów systemowych. Podczas pracy nie przewyższa on bowiem nie więcej niż 10 MB, co jest o połowę mniej w porównaniu z ľTorrentem oraz zaledwie ułamkiem Vuze lub BitCometa.

Najnowszą wersję programu oznaczoną numerem 0.3.1 można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Bezpośrednia wymiana plików. Wersje dla innych systemów operacyjnych są dostępne na stronie projektu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama