HandBrake 1.0.0 – najlepszy transkoder wideo po 13 latach osiągnął dojrzałość

Strona główna Aktualności

O autorze

HandBrake to bardzo ważny program. Można powiedzieć, że jeden z flagowych programów Open Source. Gdy AMD wzięło się za demonstrowanie wydajności swoich nowych procesorów z rdzeniami Zen, to właśnie HandBrake posłużył jako jeden z benchmarków – i nic dziwnego, bo po niego bardzo chętnie sięgamy, gdy trzeba zająć się transkodowaniem wideo. Teraz, po ponad 13 latach pracy deweloperów, możecie już sięgnąć po oficjalną wersję 1.0.0 tego świetnego, skromnie numerowanego narzędzia.

Lista zmian jest długa – i nic dziwnego, bo i skok spory, poprzednia wersja nosiła numerek 0.10.5. Tym, co najważniejsze, jest całkowite przerobienie oficjalnych ustawień transkodowania, dodanie nowych ustawień, zarówno takich zapewniających szeroką kompatybilność, jak i sprofilowanych pod różne popularne urządzenia czy formaty webowe. Te stare ustawienia z poprzednich wersji jednak nie zniknęły – znajdziecie je w kategorii Legacy. Sam system ustawień został też przerobiony od podstaw: można skorzystać z niego teraz z poziomu linii komend, sama zaś biblioteka aplikacji doczekała się API, które mogą wykorzystać twórcy innych aplikacji.

Sporo nowego w samym silniku wideo. Przede wszystkim ma on zapewniać lepszą synchronizację z dźwiękiem przy przetwarzaniu trudnych plików źródłowych. Dostaliśmy też transkodowanie VP9 za pomocą biblioteki libvpx, sprzętowo akcelerowany enkoder H.265/HEVC dla tych, którzy mają najnowsze procesory Skylake, przejścia kolorów dla rozdzielczości 4K zgodne z rekomendacją BT.2020, zbiór nowych filtrów i rozszerzenie możliwości starych (miłośnicy retro zwrócą uwagę na NLMeans/Tape i Sprite, przeznaczone dla starych nagrań audio z taśm i klasycznych gier wideo), oraz zaczątek wsparcia dla trybu HDR przez zewnętrzne biblioteki: dla x264 dostajemy 10 bitów na kanał, a dla x265 10 i 12 bitów na kanał.

Pomniejsze zmiany zaszły w obsłudze audio (dodano obsługę Opusa oraz tryb passthrough dla formatów FLAC, TrueHD i E-AC-3), napisów, interfejsu tekstowego, odświeżono też oczywiście zestaw wykorzystywanych bibliotek. Więcej zmian za to zobaczymy w interfejsie graficznym, szczególnie na Windowsie, gdzie łączy się on już bezpośrednio z biblioteką libhb, a nie poprzez interfejs tekstowy (w ogóle zniknął on z graficznego instalatora). Można też już pauzować i wznawiać operacje transkodowania, a ich zastopowanie wygeneruje odtwarzalny do danego momentu plik wynikowy. Warto też wspomnieć o wygodniejszym konfigurowaniu opcji dźwięku i napisów oraz dodaniu wsparcia dla kodowania dźwięku na bazie jego jakości.

Jako że HandBrake jest programem multiplatformowym, duże znaczenie odgrywa rozwój jego systemu budowania: tutaj większość poprawek dotyczy skryptów wykorzystywanych do budowania wersji na Windowsa i Maka, ale użytkownicy Linuksa też coś dostali – szykuje się wsparcie dla kontenerów flatpak, dzięki czemu HandBrake będzie łatwo dostarczyć na każdą dystrybucję (oficjalnie tworzone są dziś tylko wersje na Ubuntu).

Finalna wersja przynosi też nową dokumentację. Póki co dostępna jest tylko wersja w języku angielskim, ale z czasem pojawiać się mają kolejne.

HandBrake 1.0.0 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na 64-bitowego Windowsa i macOS-a.

© dobreprogramy
s