Hardentools zwiększy bezpieczeństwo Windowsa, wyłączając jego funkcje

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Instalacja oprogramowania antywirusowego, konfiguracja firewalla, czy dezaktywacja funkcji śledzenia w przypadku Windowsa 10 to nie wszystko, co można zrobić w celu zadbania o bezpieczeństwo komputera z Windowsem. Przykład stanowi Hardentools – program, dzięki któremu możliwe jest wyłączenie wybranych funkcji systemu, co ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa w Windowsie.

Zdaniem twórców, część funkcji systemu Windows, pakietu biurowego Microsoft Office oraz Adobe Acrobata przez zwykłych użytkowników nie jest nigdy wykorzystywana, a jednocześnie stanowić może cel zewnętrznych ataków. Zadaniem Hardentools jest te funkcje wyłączyć, zamykając tym samym część dróg dostępu do komputera.

Jeśli mowa o systemie Windows, program zajmuje się dezaktywacją na trzech obszarach. Na początku wyłączone zostaje środowisko Script Hosts, które odpowiada za interpretację i wykonywanie skryptów. Ma to utrudnić działanie szkodliwego oprogramowania, głównie odpowiedzialnego za szyfrowanie plików, czyli ransomware.

Kolejny element to Wiersz Poleceń: powershell.exe, powershell_ise.exe oraz cmd.exe wywoływane z poziomu Eksploratora, będą po instalacji Hardentools blokowane. Ponadto blokowane jest także automatyczne uruchamianie i odtwarzanie dla zewnętrznych urządzeń, w tym pamięci przenośnych.

W przypadku pakietu biurowego wyłączone zostaną makra, komponenty ActiveX, oraz obsługa obiektów OLE, zaś Adobe Acrobat zubożony będzie o możliwość korzystania ze skryptów JavaScript z poziomu PDF-ów oraz opcję uruchamiania osadzonych w nich dokumentów.

Czy rzeczywiście wykorzystanie Hardentools podniesie nasze bezpieczeństwo, nie wpływając na codzienność prac przy komputerze? To oczywiście zależy od tego, z jakich jego opcji zazwyczaj korzystamy. Aktualnie w programie nie znajdziemy żadnych opcji konfiguracyjnych: albo wyłączamy wszystko, albo nic.

Jeśli zatem wymienione wcześniej narzędzia i funkcje rzeczywiście nie są przez danego użytkownika wykorzystywane, to Hardentools może być świetną propozycją: zamykając opisane furtki dla szkodliwego oprogramowania, zmniejszymy ryzyko udanego ataku. Ostatecznie, jeśli zmienimy zdanie, program pozwoli przywrócić wszystkie funkcje, które wcześniej wyłączył.

Hardentools dostępny jest do pobrania z naszej bazy.

© dobreprogramy