Harmonica - harmonia w synchronizacji danych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Od czasu, gdy WinFS został wycięty z Windows Vista Microsoft niewiele i niechętnie mówił o przyszłości międzyplatformowej synchronizacji danych peer-to-peer, która miała być jednym z elementów nowego systemu plików. Źródła bliskie Microsoft donoszą jednak, że korporacja pracuje nad czymś, co pasuje do tego opisu, a rozwijane jest w ramach grupy odpowiedzialnej za SQL Server. Nazwa kodowa nowej technologii synchronizacji danych to Harmonica. Jeśli jest to prawda, oznacza to powrót korporacji z Redmond do gry o ujednolicenie wymiany danych we wszystkich urządzeniach i aplikacjach.

Harmonica pomimo, że brzmi dość enigmatycznie (dla niektórych jest to kolejna technologia z gatunku anytime, anywhere - słowem mało realna) podobno jest wykorzystywana już dzisiaj - w usłudze Windows Live Favorites. Ostatecznym celem jest jednak implementacja nowej technologii w bardzo szerokim zakresie, począwszy od Zune na oprogramowaniu dla biznesu kończąc. Według źródeł firma ma też nadzieje na sprzedaż licencji Harmonica innym producentom oprogramowania. Światło dzienne mają ujrzeć także edycje konsumenckie - być może pod postacią nowej wersji narzędzia SyncToy.

Niejasne jest obecnie, jak dalej potoczą się losy usług Harmonica - czy będzie to tylko element nowej wersji SQL Server kodowo nazwanej Katmai, czy też większa warstwa technologiczna dla innych rozwiązań. Microsoft nie potwierdził i nie skomentował powyższych doniesień mówiąc, że na publiczne dyskusje o Katmai jest jeszcze zbyt wcześnie.

© dobreprogramy
s