Hello, iPhone! Windowsa 10 odblokujesz telefonem Apple'a

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Kiedy Joe Belfiore, wiceprezes Microsoftu, dał się złapać na używaniu iPhone’a, można było być pewnym, że nie jest jedynym w Redmond, który to robi. Nic zresztą w tym strasznego, pod rządami Satyi Nadelli stało się jasne, że iPhone (jak i inne urządzenia z Jabłkiem) mają dla Microsoftu szczególne znaczenie i nie trzeba się go wstydzić. A teraz będzie można użyć ich do logowania się do komputerów z Windowsem 10.

Windows Hello ma wyeliminować potrzebę używania haseł do uwierzytelniania. To przede wszystkim testy biometryczne – skanowanie siatkówki, twarzy czy linii papilarnych, ale nie tylko: mechanizm ten obsługuje też rozmaite tokeny sprzętowe, np. smartopaski Nymi Band, czy smartfony z Windows 10 Mobile. Kto jednak taki sprzęt ma? Jedynie niewielka garstka użytkowników.

Dlatego podczas konferencji Ignite Microsoft zapowiedział, że takim tokenem będzie mógł być także iPhone z zainstalowanym oprogramowaniem RSA SecurID. Zapewnia ono dwuskładnikowe uwierzytelnienie, łączące to co masz (w tym wypadku iPhone’a z aplikacją, do której został zaimportowany software’owy token) z tym co znasz (hasłem, gestem lub PIN-em). W wypadku gdy iPhone będzie zalogowany do tej samej sieci bezprzewodowej co komputer z Windowsem 10, będzie mógł posłużyć do automatycznego odblokowania komputera.

Propagowanie sprzętowych tokenów jako alternatywy dla biometrii jest kluczowe dla upowszechnienia się Windows Hello – większość komputerów nie dysponuje czujnikami pozwalającymi na uwierzytelnienie za pomocą cech ciała. Dlatego Hello zyskało możliwość obsługiwania urządzeń przenośnych czy ubieralnych, komunikujących się przez Bluetootha, NFC, Wi-Fi czy USB, tak by przynajmniej w okresie przejściowym podtrzymać zainteresowanie tą technologią.

W przyszłości, gdy już wszystkie komputery będą miały kamerki nieprzerwanie na nas patrzące, iPhonem przez komputerem z Windowsem 10 machać już nie będzie trzeba. Zanim to nastąpi jednak, Microsoft chce rozszerzyć możliwości Hello o mechanizm wylogowywania/zablokowania systemu, także przez sprzętowe tokeny. Więcej na ten temat – w osadzonym powyżej wideo.

© dobreprogramy