Historia Androida - systemu który zrewolucjonizował mobilny świat cz.1 + cz.2

Mamy rok 2003 gdy na rynku pojawia się mała spółka Android Inc.
Nikt pewnie nie liczyłby na sukces tego systemu gdyby nie Google, który postanowił ostatecznie zakupić raczkującą spółkę za 130 mln $ . Jednak chyba sam Google nie spodziewał się dalszego obrotu spraw....

Android 1.0

Po pięciu latach prac nadszedł ten dzień : 22 października 2008 kiedy to Google dzięki współpracy z HTC zaprezentował pierwszy smartphone z systemem Android - HTC Dream lub ERA G1 jak nazywany był w Polsce.

Jednak początki nie były łatwe wiele osób wytykało braki w oprogramowaniu w porównaniu do już istniejących na rynku systemów. Android 1.0 nie obsługiwał multidotyku, próżno było również szukać klawiatury ekranowej. Sklep z aplikacjami również nie zawierał wiele aplikacji, ale to można wybaczyć początkującemu systemowi. Jednak mimo kilku nie dociągnięć nie można odebrać Androidowi, że był po prostu nowatorski.

Android 1.5 Cupcake

Po kilku miesiącach prac na rynku pojawiła się nowa wersja ( a raczej ulepszona ) Androida w wersji 1.5. Najważniejszym dodatkiem była klawiatura ekranowa oraz możliwość nagrywania filmów.
Innymi zmianami były :


 • odtwarzania filmów w trybie aparatu

 • przesyłanie filmów do serwisu YouTube i zdjęć do serwisu Picasa bezpośrednio z telefonu
 • obsługa profili Bluetooth A2DP i AVRCP
 • nowe widżety i foldery oraz animowane przejścia między pulpitami

Wszystkie te zmiany jako pierwsi zobaczyli użytkownicy modelu Magic który ponownie powstał przy współpracy z HTC. Android 1.5 zapoczątkował również tradycje nazywania nowych wersji androida nazwami słodyczy. Wersja ta została nazwana "Cupcake" czyli babeczka.

Android 1.6 Donut

Android nie zwalniał tempa i jeszcze jesienią 2009 roku zaprezentowany został Android w wersji 1.6 Donut. Miał on powiększyć grono użytkowników systemu Googla, do którego należało w tym czasie zaledwie 2 % rynku urządzeń mobilnych. Wersja ta przyniosła wiele większych i mniejszych zmian. Jednak najważniejszą było wprowadzenie nowych rozdzielczości co pozwoliło Androidowi rozwinąć skrzydła. Inne mniejsze zmiany to m.in :


 • poprawione działanie Android Market.
 • wspólny interfejs aparatu, kamery i galerii filmów/zdjęć
 • galeria umożliwia zaznaczenie kilku zdjęć do usunięcia
 • aktualizacja funkcji Voice Search
 • poprawiona funkcja wyszukiwania: dodano możliwość przeszukiwania zakładek, historii, kontaktów i sieci bezpośrednio z pulpitu telefonu
 • poprawiono obsługę CDMA/EVDO, IEEE 802.1X, VPN i system rozpoznawania mowy
 • poprawiono szybkość działania aparatu fotograficznego i funkcji wyszukiwania
 • narzędzia Gesture framework i Gesture Builder
 • darmowe oprogramowanie nawigacyjne Google

Zmiany te sprawiły, że coraz większa grupa osób dostrzegła potencjał Androida. Jednak to był dopiero początek, a prawdziwe rewolucje miały dopiero nadejść.......

Android 2.0 – 2.1 Eclair

Jak widać zmiana numeracji ( z 1.6 do 2.0 ) mogła wskazywać na duże zmiany.
Zmian było sporo, ale nie były one rewolucyjne a jedynie ewolucyjne. Udoskonalono pocztę od tej pory mogła ona obsługiwać kilka kont. Aplikacją, która również doczekała się kilku dodatków był aparat, który otrzymał obsługę lampy błyskowej, cyfrowego zoomu oraz kilka ustawień dla bardziej doświadczonych użytkowników takie jak możliwość zmiany balansu bieli i tryb makro. Dodano również obsługę Bluetooth w wersji 2.1. Nowa wersja zapewniała dużo szybszą transmisje danych w porównaniu z poprzednią wersją. Kolejnym dodatkiem było wsparcie dla HTML 5 - który był następcą HTML 4. W Eklerku dodano również nowe funkcje a jedną z nich była możliwość geolokalizacji. Geolokalizacja umożliwiała określanie geograficznego położenia różnych punktów za pomocą GPS, który pozwolił na działanie nowej aplikacji jaką było - Google Maps. Tym razem nowa wersja ( 2.0 ) nie zadebiutowała na smartfonie firmy HTC a na Motoroli Droid.

Na tamten czas był on najpotężniejszym urządzeniem z Androidem. Wyposażony był w ekran o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości 854x480 pikseli. W styczniu 2010 na rynku pojawiła się ulepszona wersja Androida w wersji 2.1. Była to wersja w której dodano kilka nowych animacji, widget pogody oraz zmieniona interfejs kilku aplikacji. Jednak nie za to zapamiętamy tą wersje systemu. Najważniejszą rzeczą było urządzenie na którym nowa wersja zadebiutowała czyli HTC Nexus One.

Nowy telefon Google i HTC był wyposażony w 1 rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon S1 o zegarze 1 ghz oraz układ Adreno 200. Całość uzupełniło 512 mb pamięci ram oraz piękny 3,7 calowy wyświetlacz Amoled.

Android 2.2-2.2.2 Froyo

W maju użytkownicy Androida doczekali się kolejnej aktualizacji tym razem oznaczonej numerem 2.2 o nazwie Froyo (mrożony jogurt). W tej wersji programiści skupili się na wydajności, która zauważalnie wzrosła w stosunku do poprzednika dzięki zastosowaniu nowego silnika. Delikatnie zmienił się również sam wygląd systemu. Dodano również wsparcie dla Flash 10.1 Mobile. Następną nową funkcją była możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci dzięki czemu zmniejszono problem z brakiem pamięci wewnętrznej w telefonie. Z czasem wielu producentów dostrzegła potencjał Androida. Dzięki doświadczeniu takich firm jak Samsung czy HTC system stał się jeszcze bardziej funkcjonalny dzięki nowym dodatkom dołączanych w nakładkach systemowych.

Android 2.3-2.3.7 Gingerbread

Jeszcze przed końcem 2010 Google postanowiło wydać nową wersję Androida. Na naszym wigilijnym stole zawitał " Piernik ". Android 2.3 stał się jeszcze szybszy oraz dużo ładniejszy graficznie od poprzednich wersji systemu. Dodano możliwości zarządzania energią dzięki której nasz smartfon mógł działać dłużej. Wprowadzono również obsługę przedniej kamerki do wideorozmów, które pojawiały się w nowych modelach telefonów.
Dzięki wszystkim tym zmianą Android już był godnym rywalem dla innych systemów.
Wraz z tą wersją systemu Google postanowiło wydać następce Nexusa One. Jednak tym razem nowy Nexus powstał przy współpracy z Samsungiem.

Samsung Nexus S posiadał duży jak na tamten czas 4 calowy wyświetlacz wykonanym w technologi SuperAmoled. Za szybką pracę urządzenia odpowiadał procesor Cortex A8
o taktowaniu 1 GHz. Na dane otrzymaliśmy aż 16 gb wbudowanej pamięci.

Android 3-3.2 Honeycomb

W czasie gdy ulepszano Androida Gingerbread na rynku zawitała nowa wersja systemu przeznaczona głównie dla urządzeń większych niż smartphony. Google bowiem zauważyło rosnące zainteresowanie tabletami postanowił zatem stworzyć własną wersje systemu na te urządzenia. Mimo nowoczesnego wyglądu oraz optymalizacji i zaprogramowania aplikacji na tablety system nie odniósł sukcesu. Czemu ?
Głównym powodem było, że każde urządzenie musiało być wcześniej zaakceptowane przez giganta z Mountain View.

Mimo tego nie powodzenia Android już nie był już małą nie znaną spółką a systemem do, którego należała już 1/5 rynku ( ok. 20 % ) .