Historia 16 bajtów

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnie kilka dni minęło pod znakiem dużej popularności 16 liczb będących kluczem dekodującym filmy w formacie HD DVD.

Płyty HD DVD chronione są przed kopiowaniem za pomocą technologii DRM o nazwie AACS (Advanced Access Content System). Technologia ta wykorzystuje kilka kluczy. Jednym z nich jest tzw. device key charakterystyczny dla danego odtwarzacza sprzętowego lub programowego. Kolejny to volume (title) key charakterystyczny dla danego filmu. Nie jest trudny do zdobycia a ponadto można go też łatwo odgadnąć gdyż często jest kombinacją tytułu i daty wydania. Udane próby wyciągnięcia tych kluczy przeprowadzono w ubiegłym roku a w styczniu bieżącego roku opublikowano szczegółowy opis. Trzeci klucz to tzw. processing key, który jest uniwersalny. Udało się go odnaleźć dopiero w lutym bieżącego roku. Trafił nawet do Wikipedii i serwisów takich jak Digg.com.

Z początkiem maja pod naciskiem MPAA (Motion Picture Association of America) Digg oraz inne serwisy zaczęły usuwać wpisy związane z kluczem Processing key. Użytkownicy Digga zareagowali bardzo żywiołowo tworząc jeszcze więcej wpisów. Ponieważ one też były usuwane 16-bajtowy kod był w różny sposób kamuflowany. Zaczął też trafiać do innych serwisów i bardzo szybko stał się popularny w Internecie. Ciąg znaków dający dostęp do każdej płyty chronionej przez AACS trafił na fora, do opisów w komunikatorach, blogów a nawet prezentacji i piosenek. Pojawiły się też koszulki i kubeczki. Administratorzy Wikipedii zostali zmuszeni do zablokowania edycji artykułów związanych z HD DVD. Natomiast Digg w końcu poddał się woli użytkowników i zaprzestał cenzury.

Twórcy DRM mają teraz problem. Mogą zmienić Processing key dla nowych płyt jednak złamanie go poraz kolejny będzie już bardzo łatwe. Ponadto odtwarzacze mające nowy klucz nie będą odtwarzać starych filmów. Jeśli unieważnione zostaną klucze zawarte w istniejącym sprzęcie nie będzie on mógł działać z nowymi filmami. Co prawda można zaktualizować firmware odtwarzacza ale może być to kłopotliwe dla użytkowników, szczególnie jeśli producent przestanie istnieć bądź zaprzestanie wsparcia dla danego odtwarzacza.

Jakby tego było mało, dwa tygodnie temu znaleziono kolejną metodę obejścia AACS. Wykorzystuje ona zmodyfikowany napęd HD DVD z konsoli Xbox 360 do odczytywania unikalnych kluczy płyt.

© dobreprogramy
s