r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Hiszpania będzie blokować pirackie strony

Strona główna Aktualności

Hiszpania przez lata miała opinię spokojnej przystani, w której nic nie grozi piratom. Według wielu sądów strony zbierające odnośniki do nielegalnie rozpowszechnianych plików nie łamały prawa i mogły działać bezpiecznie. Do wczoraj.

Nowy rząd Hiszpanii jest u władzy niecałe dwa tygodnie, a już wprowadził w życie Prawo Sinde — akt pozwalający na blokowanie na poziomie dostawców Internetu lub całkowite wyłączanie stron zawierających różnego rodzaju odnośniki do nielegalnych plików. O Prawie Sinde pierwszy raz powiadomił BoingBoing, który powoływał się na przecieki z WikiLeaks. Ustawa była przygotowywana za zamkniętymi drzwiami przez hiszpańskich urzędników pod dyktando Stanów Zjednoczonych.

Partia Ludowa po objęciu władzy w Hiszpanii przegłosowała wprowadzenie praw ograniczających użytkownikom Internetu w tym kraju dostęp do stron ułatwiających pobieranie pirackich materiałów. Wprowadzenie prawa Sinde, nazwanego tak od nazwiska Minister Kultury Ángeles González-Sinde, ogłosiła Premier Maria Soraya Saenz de Santamaria. Od tego momentu władze mogą nakazać dostawcom Internetu zablokowanie dostępu do zgłoszonych stron lub całkowicie je zamknąć. O zamknięciu lub blokadzie strony decydować będzie Komisja do Spraw Własności Intelektualnej na wniosek właściciela praw autorskich. Na podjęcie decyzji Komisja ma 10 dni od złożenia wniosku.

r   e   k   l   a   m   a

Hiszpańskie prawo dawało władzom możliwość nałożenia blokady na strony od lutego 2011, ale dopiero Prawo Sinde i powołanie Komisji jest prawdziwym zagrożeniem dla piratów. Niestety, ustawa kojarzy się z amerykańską SOPA. Niepokoi również fakt, że akt prawny był przygotowywany za zamkniętymi drzwiami i ze sporym wkładem Amerykanów.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.