Pierwsze spojrzenie na Windows Phone 10

Słowem wstępu

Jeszcze miesiąc temu byłem fanem Androida - wszystko co nowe od Google było łał i mega, co tylko się dało testowałem. Ale czym nowsza wersja Androida tym było gorzej. Nadszedł czas na aktualizację do 5.0, oficjalną od LG na G2. Wcześniej śmigałem na CM12, ale myślę sobie, że oficjalna to powinna lepiej działać. Nic bardziej mylnego - to była najgorsza wersja od 2.3 jakiej zdarzyło mi się używać. Telefon bardzo zwolnił, szybko siadała bateria, GPS ponad 5m łapał fix.

Pomyślałem, że może czas na powrót do WP (wcześniej miałem Lumię 800). Wybór po długich poszukiwaniach padł na Lumię 930 i akurat okazyjnie za 900 zł udało mi się dostać w idealnym stanie.

Pierwsze wrażenia - mega szybko, świetny aparat i GPS łapiący fix w 3s. W momencie kupna WP 10 dla tego modelu jeszcze nie było, zatem miałem czas oswoić się z "ósemką".

I nadszedł czas na 10!

Dopiero ok. 2.5 tyg temu ukazała się wersja na 930. Od razu instaluję i tu pierwsza niespodzianka, niemiła. Po ponad 45m aktualizacji włączył się telefon z dziwnym ekranem, na kafelkach były nazwy w stylu zmiennych (wp_app_JHFG6756fhg itp). No nic, zdarza się.

Hard reset i do dzieła - znów to samo. Dopiero po 3 próbie załapało. Ale nie bez problemów. Nadal nie działał sklep, nie można było pobrać polskiej klawiatury i wiele innych problemów do których wrócę później.

Ekran startowy

Jest źle. Bardzo źle. Ikony są okropnej jakości, rozpikselowane, rozmyte - tragedia.

Nieco lepiej wypadają ustawienia. Dodano możliwość zmiany ilości kafelek, mam wrażenie, że jest więcej kolorów i można ustawić tapetę i dla kafelek lub na całość i ustawiać przeźroczystość - łał :)

Z rzeczy które są na plus - dodano więcej "szybkich ustawień" z centrum powiadomień

Możliwość odpowiadania na SMS od razu z centrum powiadomień, oraz podgląd wiadomości bez potrzeby rozwijania (nawet WhatsApp z tego korzysta już:) )

Nowe aplikacje

Bardzo dużą zmianę (czy na + czy - pozostawiam do oceny Wam) przeszły aplikacje systemowe.

Kontakty:

Ustawienia

Zdjęcia:

SMS:

Sklep:

IMO: jest brzydko. Poprzedni Wp miał swój styl. A ten? Jest nijaki, brzydki i niczym nie wyróżniający się. Rozumiem, że muszą ujednolicić i znaleźć kompromis, ale bez przesady. Wiem, że da się zrobić ładną apkę na telefony, tablety i PC.

Do tego UX jest na bardzo niskim poziomie - myślisz, że wysuniesz sobie menu pociągając od krawędzi? Zapomnij! Musisz klikać.

O, a w "Kontaktach" można zmieniać zakładki poprzez pociągnięcia palce, a w "Telefonie" już niestety nie, trzeba ciskać te głupie taby!

A powrót z aplikacji na ekran startowy zajmuje zdecydowanie dłużej niż w 8 - prawdopodobnie już nie siedzi w pamięci, tylko zawsze jest na nowo ładowany.

Może jakieś plusy?

W tej wersji ciężko cokolwiek ocenić pozytywnie. Bardzo fajnie zapowiada się Projekt Spartan - szybki silnik JS, szybciej ładuje strony niż IE, ale poza przeglądaniem stron nic nie działa :)

Sklep ma potencjał, ale wiele pracy przed MS.

Podsumowanie

Tu nie ma co się rozpisywać- dużo pracy przed MS. Bardzo wiele jest niezrozumiałych zachowań aplikacji, wiele ustawień nie działa. W porównaniu do desktopowej wersji 10 jest to bardzo wczesna kompilacja, a nie developer preview :)

Jeśli chcielibyście żebym pokazał/przetestował to piszcie - jeszcze przez kilka dni posiedzę na 10 (dopóki nie znajdę czasu na powrót do 8.1).