„Holistyczna i zwinna” platforma Microsoftu wciąż poza czołówką oprogramowania ochronnego

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Microsoft i bezpieczeństwo? Tę parę kwestionują nie tylko niechętni firmie z Redmond fani Linuksa, ale też wielkie korporacje, zarabiające setki milionów na dostarczaniu produktów, dzięki którym Windows może być znowu bezpieczny. A jednak Microsoft chce nas przekonać, że dziś jest zupełnie inaczej, tuż przed konferencją RSA przedstawiając swoje nowe osiągnięcia na drodze do stworzenia holistycznej, zwinnej platformy bezpieczeństwa, która napędzana chmurą lepiej chroni klientów – by użyć słów Roba Leffertsa, szefa bezpieczeństwa Windows Enterprise and Security.

W zeszłym roku Microsoft przedstawił usługę Windows Defender Advanced Threat Protection (WDATP), która pomaga firmom wykrywać ataki na ich sieci i bezpośrednio na nie odpowiadać. Łącząc w sobie rozwiązania wbudowane w Windowsa 10 i usługi działające w chmurze, miało to wykrywać i neutralizować zagrożenia, które przebiły się przez zwykłe zapory sieciowe i narzędzia ochrony końcówek firm trzecich.

Nadchodząca aktualizacja Creators Update przyniesie coś nowego także w tym aspekcie. Organizacje będą mogły tworzyć własne reguły wykrywania, jak również „podróżować w czasie”, analizując dane historyczne zebrane do pół roku wcześniej – by wykrywać ataki, które wcześniej umknęły uwadze. Sprawić to ma, że jeszcze więcej firm i instytucji zainteresuje się WDATP, dziś chroniącego niemal 1,5 mln urządzeń na świecie.

Dodatkowo Microsoft ogłosił, że wszystkie zdarzenia związane z bezpieczeństwem całego systemu będą dostępne w jednym miejscu, przez antywirusa Windows Defender – co ma ułatwić klientom na wygodniejsze zarządzanie tą kwestią. Ochroną WDATP zostaną objęte też kolejne systemy Microsoftu, poczynając od Windows Servera.

Przy okazji chwalenia możliwości swojego oprogramowania zabezpieczającego, Microsoft przedstawił wyniki niezależnych testów niemieckiego AV-TEST dla System Center Endpoint Protection (SCEP). W grudniu zeszłego roku SCEP zabezpieczył przed 100% ataków 0-day, w tym przeprowadzonych przez strony internetowe i załączniki e-mailowe (próba objęła 172 szkodniki), oraz przed 98,6% ataków z ostatniego miesiąca (próba 13462 szkodników).

Wygląda nieźle, prawda? Warto jednak zajrzeć samemu na strony av-test.org, by przekonać się, że wcale nie ma się specjalnie czym chwalić. W listopadzie SCEP poradził sobie tylko z 97,9% ataków 0-day (przy średniej branżowej 99%), a jego ochrona przed atakami z poprzedniego miesiąca też wypadła gorzej, niż średnia branżowa (99%). W dodatku narzędzie odczuwalnie spowolniło pracę komputerów z Windows 10, szczególnie instalowanie i uruchamianie aplikacji – dlatego otrzymało tylko 4 pkt w sześciopunktowej skali. Na plus należy zaliczyć wysoką poprawność pracy – żadnych fałszywych alarmów.

Póki co więc w niezależnych badaniach narzędzia Microsoftu wypadają… po prostu przeciętnie. Liderami rankingu AV-TEST dla ochrony biznesowej Windowsa 10 są obecnie Kaspersky Lab Small Office Security oraz Bitdefender Endpoint Security. Najwyraźniej więc krytyka polityki bezpieczeństwa Microsoftu, jakiej dopuścił się Jewgienij Kasperski, to nie tylko kwestia interesów jego własnej firmy – ale też interesów użytkowników Windowsa.

© dobreprogramy