Huawei nielegalny w USA. Senat zakazuje kupna chińskiego sprzętu sieciowego

Huawei nielegalny w USA. Senat zakazuje kupna chińskiego sprzętu sieciowego

USA zapewni miliard dolarów dostawcom telekomunikacyjnym, aby usunęli produkty Huawei z infrastruktury sieciowej, fot. Zhang Peng/LightRocket via Getty Images
USA zapewni miliard dolarów dostawcom telekomunikacyjnym, aby usunęli produkty Huawei z infrastruktury sieciowej, fot. Zhang Peng/LightRocket via Getty Images
28.02.2020 13:07, aktualizacja: 28.02.2020 14:20

Może się wydawać, że Republikanie i Demokraci bardzo rzadko się zgadzają ze sobą, ale są pewne kwestie pozostające ponad podziałami. Jedną z nich jest stosunek wobec używania infrastruktury sieciowej chińskich firm, takich jak Huawei i ZTE.

Amerykański Senat właśnie jednogłośnie przyjął ustawę, która zakazuje wykorzystywania funduszy federalnych na finansowanie wyposażenia telekomunikacyjnego od firm, które uznane są przez USA za zagrażające bezpieczeństwu narodowemu. Ta legislacja dotyczy wyłącznie sprzętu sieciowego w terenach wiejskich i nie zakazuje np. sprzedawania smartfonów firmy.

Ameryka nie będzie kupować i zastąpi sprzęt Huawei

Ustawa wcześniej została zaakceptowana przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów, w grudniu 2019 roku. W jej świetle agencje rządowe nie mogłyby zakupować sprzętu telekomunikacyjnego, ani wspomagać finansowo dostawców usług przy zakupie infrastruktury tego rodzaju od firm takich, jak Huawei i ZTE.

Co więcej, Federalna Komisja Łączności ma utworzyć fundusz w wysokości 1 miliarda dolarów, który pomógłby mniejszym dostawcom usług telekomunikacyjnych usunąć i zastąpić podejrzany sprzęt sieciowy (program "rip and replace"). W założeniu ustawa ta ma zapobiec ingerencji obcych mocarstw.

Co na to Huawei?

Chińska firma skrytykowała ustawę i uznała, że wymieniony w niej fundusz jest niewystarczający, co przedłuży przebudowę sieci telekomunikacyjnych, a także narazi osoby mieszkające w regionach o mniej rozbudowanej infrastrukturze.

Huawei jest zdania, że nowa legislacja ograniczy możliwości dostawców internetu w zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i tym samym ucierpią przez to zarówno osoby fizyczne, jak i biznesy.

Decyzja w rękach Donalda Trumpa

Ostatnim krokiem do tego, aby ustawa weszła w życie jest podpis prezydenta USA, Donalda Trumpa. Zważywszy na to, że Trump sam od dawna wywierał presję na zablokowaniu Huawei w USA, amerykańskie media oczekują, że prezydent złoży podpis.

Jeśli tak się stanie, 40 firm telekomunikacyjnych świadczących usługi w obszarach o niskim wskaźniku urbanizacji zyska dostęp do środków z tego miliardowego funduszu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)