reklama

Huawei swoim chipsetem Kirin 920 planuje zdetronizować Snapdragony 801 i 805

Strona główna Aktualności

O autorze

Możliwe, że na rynku układów do urządzeń mobilnych dojdzie do sporej batalii. Huawei, producent znany raczej z samych urządzeń dla użytkownika końcowego, a nie elementów jakie go budują, zdecydował się rzucić rękawicę firmie Qualcomm. Chiński koncern zaprezentował bowiem ośmiordzeniowy chipset Kirin 920, który ma położyć kres hegemonii najmocniejszych Snapdragonów.

Jak można się domyślać, osiem rdzeni nie oznacza wcale takich samych rdzeni. Jest to architektura big.LITTLE, procesor został wyposażony w 4 rdzenie typu Cortex-A15 o taktowaniu od 1,7 do 2,0 GHz, które mają odpowiadać za wysoką wydajność. Kolejne 4 rdzenie to znacznie słabsze Cortex-A7 o taktowaniu od 1,3 do 1,6 GHz. Ich zadaniem jest przejęcie kontroli nad urządzeniem gdy duża wydajność nie jest potrzebna, a ważniejsze staję się oszczędzanie energii. Za grafikę odpowiada znany z Samsunga Galaxy S5 i Note 3 układ Mali-T628MP4. Nie jest to jednak dokładnie ta sama jednostka, ponieważ wyposażono ją w cztery zamiast sześciu rdzeni znanych z procesorów Exynos.

Jako że układ korzysta z technologii Heterogeneous Multi Processing, wszystkie rdzenie mogą pracować jednocześnie. Dotychczasowe testy przeprowadzane w popularnym benchmarku AnTuTu mówią jasno: procesor jest szybszy niż obecnie stosowany Snapdargon 801. Producent zastrzega, że Kirin 920 ma być jednak szybszy nawet od nieco mocniejszego Snapdragona 805. Produkt firmy Huawei nie ma również problemów z pokonaniem MediaTeka MT6592 i wspomnianego Exynosa 5420 od Samsunga. Oprócz bardzo wysokiej wydajności, układ ten oferuje również wsparcie dla LTE kategorii 6 (do 300 Mbps) oraz wyświetlaczy o rozdzielczości do 2560x1600 pikseli.

Kiedy zadebiutuje nowy układ? Wszystko wskazuje na to, że już niebawem. Na 24 czerwca zaplanowana jest konferencja prasowa i prezentacja modelu Huawei Honor 6. Wcześniejsze pogłoski mówiły, że nazwa kodowa tego urządzenia to „Mulan”. Ma on posiadać ekran 4,9 cala o rozdzielczości Full HD, wspomniany układ Kirin 920, 3 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Całość będzie pracowała pod kontrolą Androida 4.4.2 KitKat, do zdjęć posłuży aparat o rozdzielczości 13 Mpix. Cena Urządzenia po przeliczeniu waluty plasuje się w granicach 1844 zł. Pytanie tylko, na jak długą pracę tak wydajnej jednostki wystarczy bateria… Jej pojemność nie jest znana.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić