Huragan i nowe trojany?

Strona główna Aktualności

O autorze

Interesujące, ale niebezpieczne, a przy tym niestety coraz częstsze zjawisko można zaobserwować w dziedzinie wirusów i trojanów po przejściu przez Europę największego od kilkunastu lat huraganu. Twórcy złośliwych aplikacji dostrzegają, że takie medialne wydarzenia są doskonałą okazją do skłonienia wielu nieświadomych użytkowników do otwarcia niebezpiecznego załącznika.

Wystarczy, że użytkownik dostanie e-maila z informacją, że w załączniku będzie mógł zobaczyć klip wideo lub zdjęcia ilustrujące skutki kataklizmu. Firma F-Secure, producent m.in. oprogramowania antywirusowego wydała komunikat, w którym przestrzega przed wiadomościami o temacie 230 dead as storm batters Europe i załącznikami Full Clip.exe, Full Story.exe, Read More.exe i Video.exe. Zamiast obiecywanej treści pliki te zawierają bowiem trojana Small.DAM, który instaluje się w komputerze i czeka na sygnały hakera.

Wniosek z tych obserwacji jest prosty: twórcy złośliwego oprogramowania są gotowi użyć każdego sposobu, aby zainfekować komputery swoich ofiar - komentuje Mikko Hyppönen z F-Secure. Dodaje, że warto zwrócić uwagę na czas potrzebny do powstania stosownych trojanów - wystarczyła właściwie niecała doba. To środowisko reaguje praktycznie natychmiast. Wspominany trojan opisano jako "znaczący", zaleca się - choć to nie powinna być dla nikogo nowość - szczególną ostrożność podczas przeglądania poczty.

© dobreprogramy
s