reklama

Hurtowe sprawdzanie zgodności z Vistą

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Jak szybko sprawdzić czy komputery w firmowej sieci mają wystarczające konfiguracje sprzętowe do instalacji systemu Windows Vista? Można oczywiście skorzystać z narzędzia Windows Vista Upgrade Advisor ale przy dużej liczbie często bardzo zróżnicowanych jednostek będzie to dość pracochłonne zadanie. Dlatego właśnie Microsoft udostępnił narzędzie Windows Vista Hardware Assessment, które umożliwia sprawdzenie wielu komputerów pod kątem zgodności z nowym systemem.

Windows Vista Hardware Assessment przeprowadza z poziomu jednego komputera skanowanie pozostałych stacji poprzez sieć i WMI. Nie wymaga się instalacji żadnych dodatkowych usług czy agentów na innych komputerach. Oprócz rezultatów wyświetlane są także informacje co do potrzebnych sterowników i ewentualnych lokalizacji ich pobrania. Narzędzie ponadto informuje, dla jakiego posiadanego sprzętu sterownik znajdzie się automatycznie. Program może być wykorzystany także w innych celach (np. dokładnej ewidencji) ponieważ zapisuje on szczegółowe informacje o systemie i sprzęcie (np. konfiguracje pamięci, wolne miejsce na dyskach, typ procesora itp.) w bazie danych.

Windows Vista Hardware Assessment generuje dwa pliki - arkusz Excela ze szczegółowymi informacjami o wynikach skanowania oraz dokument Worda z podsumowaniem. Informacje o parametrach komputerów są przesyłane po sieci w postaci zaszyfrowanej. Skanowane komputery muszą pracować pod kontrolą systemu Windows 2000, Windows XP lub Windows Server 2003. Do pracy narzędzie wymaga również, aby na komputerze przeprowadzającym skanowanie zainstalowana była bezpłatna wersja SQL Server 2005 Express, która będzie przechowywać zgromadzone dane - w tym przypadku konieczna jest instalacja nowej instancji, co czyni już sam instalator Windows Vista Hardware Assessment.

Windows Vista Hardware Assessment można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Testowanie i diagnostyka.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama