Hybrydowe PC z Windows i Androidem mają wroga – i nie jest nim wcale Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Producenci sprzętu PC, zaniepokojeni wynikami finansowymi kolejnych fatalnych dla nich kwartałów, coraz częściej spoglądają „na boki”, szukając pomysłów wychodzących poza tradycyjne maszyny x86 z systemami od Microsoftu. Z początkiem tego roku media IT obiegła wieść o jednej z takich inicjatyw, „PC Plus”. Hybrydowe urządzenia miały łączyć ze sobą możliwości laptopa działającego pod kontrolą Windows i tabletu, działającego pod kontrolą Androida, wykorzystując do tego opracowany przez Intela mechanizm przełączania pomiędzy systemami. Analitycy byli przekonani, że najsłabszym punktem pomysłu może być niechęć ze strony Microsoftu, propagującego przecież Windows jako system idealny dla tabletów.

Choć Windows równie dobrze działa na procesorach x86 od Intela jak i od AMD, to już w wypadku Androida Chipzilla ma przewagę: zbudowała własne narzędzia deweloperskie dla systemu Google'a, rozwija projekt Android IA (Android on Intel Architecture) i podpisała umowy partnerskie, dzięki którym układy Atom trafiły do wielu masowo produkowanych modeli smartfonów i tabletów. Nie dziwi więc nikogo, że Intel, żywotnie zainteresowany sukcesem Androida na układach x86 z zadowoleniem przyjął pojawienie się podczas ostatnich targów CES licznych hybrydowych urządzeń z preinstalowanym systemem Google'a obok Windows. Potentat na rynku mikroprocesorów przekonuje, że produkcja takiego sprzętu jest dla OEM-ów świetnym sposobem zarówno na umocnienie wizerunku ich marek jak i zwiększenie sprzedaży na rynku zainteresowanym bardziej tabletami, niż klasycznymi PC.

Jednym z takich urządzeń, prezentowanych podczas CES na stoisku Intela, jest Asus Transformer Book Duet TD300 – sprzęt z Androidem 4.2.2 i Windows 8.1, 13-calowym dotykowym wyświetlaczem FullHD, procesorem Core i5 lub i7, 4 GB RAM i 128 GB pamięci SSD. Asus zapowiadał wprowadzenie TD300 na rynek jeszcze w pierwszej połowie tego roku, obiecując przy tym, że przygotuje również wersję 11-calową.

Book Duet wzbudził podczas imprezy spore zainteresowanie, ale na zainteresowaniu może się skończyć. Jeden z dostawców systemu operacyjnego wcale nie jest zadowolony ze współdzielenia sprzętu ze swoim wielkim konkurentem, i jak się okazuje, wcale nie jest to Microsoft. Jak donosi tajwański serwis Digitimes, to właśnie Google naciska na Asusa, by z produkcji takiego urządzenia się wycofać, mimo że wydawałoby się, że zagraża ono bardziej Windows. W czasach, gdy najważniejszą aplikacją stała się przeglądarka internetowa, komputery osobiste z dualnym systemem operacyjnym mogą przekonać przeciętnego użytkownika, że wcale nie potrzebuje mieć Windows na swoim PC, że darmowy Android zaspokaja wszystkie jego potrzeby.

Jak wyjaśnić więc niechęć Google'a do nowego urządzenia Asusa? Jim Hsiao z Digitimes sugeruje, że choć współistnienie Windows i Androida może zagrozić przetrwaniu aplikacji Metro, to na dłuższą metę dla Microsoftu o wiele ważniejsze jest zwiększenie udziału Windows na rynku mobilnym, obecnie w skali świata nie przekraczającego 3%. Z kolei samo Google nie wierzy specjalnie w znaczenie Androida na desktopie, uważając że najważniejsze jest utrzymanie dominacji zarówno na rynku smartfonów, jak i tabletów. Hybrydowe urządzenia z dwoma systemami operacyjnymi mogłyby przekonać konsumentów, że Windows może mieć jakąś wartość także jako system mobilny – coś, czego Google wolałoby uniknąć.

Z informacji tajwańskiego serwisu wynika, że nie tylko Asus poddany został takim naciskom. Także inni producenci rozważają wycofanie się z produkcji sprzętu pozwalającego na płynne przełączanie się między systemami operacyjnymi.

© dobreprogramy