IBM bez Visty, za to z Linuksem

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas tegorocznego LinuxForum w Kopenhadze przedstawiciel niemieckiego oddziału IBM, Andreas Pleschek, ogłosił plany firmy dotyczące systemów operacyjnych i Open Source.

IBM jest znany z poparcia dla systemu spod znaku pingwina i innych opensourcowych projektów, chociażby współpracy z twórcami środowiska programistycznego Eclipse i pomocy w rozwijaniu popularnego serwera WWW Apache. W ubiegłym roku, po raporcie Gartnera, postanowiono o zmianie całego modelu biznesowego. Z badań wynika, że 19% rynku oprogramowania przejdzie na otwarte źródła.

Pleschek poinformował, że jego firma do października tego roku rozwiąże umowę z Microsoftem i w związku z tym nie ma w planach instalowania na sprzedawanych przez siebie komputerach nowego Windowsa Vista. Zamiast niego, pojawi się nowy system zbudowany na bazie dystrybucji Red Hat. System Open Client będzie składał się z nowej wersji aplikacji IBM Workplace Client napisanej w języku Java przy użyciu Eclipse. Dzięki zastosowaniu tego języka, całość będzie mogła działać zarówno pod Linuksem jak i pod Windows. Możliwe będzie także natywne uruchamianie pod Linuksem pakietu Lotus Notes. Domyślną przeglądarką WWW będzie Firefox, a pakietem biurowym OpenOffice.org.

Uaktualnienie: wszystko wskazuje na to, że jednak migracja dotyczyć będzie jedynie firmowych komputerów firmy, a nie jak podawały niektóre źródła, całości polityki sprzedaży komputerów. Nie wiadomo także, czy plany dotyczą całej firmy, czy jedynie niemieckiego oddziału.

© dobreprogramy
s