IC3 o cyberprzestępstwach w USA

Strona główna Aktualności

O autorze

Organizacja Internet Crime Complaint Center (IC3) stworzona przy współpracy z FBI opublikowała kolejną edycję "Internet Crime Report" - raportu za 2007 rok poświęconego przestępstwom internetowym na terenie USA. Choć raport dotyczy USA, to jednak zapewne wiele wniosków jest adekwatnych również do sytuacji w Europie.

W 2007 roku w USA IC3 zanotowało ponad 206 tys. zgłoszeń o popełnionych internetowych przestępstwach, wprawdzie ilość ta w zasadzie się od roku 2006 nie zmieniła (różnica 0,3%) to jednak straty osób oszukanych znacznie wzrosły i osiągnęły 239,09 miliona dolarów (w 2006 r. 198,44 miliona dolarów). Wśród zgłaszanych przestępstw najwięcej było oszustw aukcyjnych, oszustw związanych z kartami kredytowymi, włamań, spamu i co szczególnie niepokojące pornografii dziecięcej.

75,8% złoczyńców to mężczyźni, oprócz przestępców z USA na liście FBI znaleźli się również cyberprzestępcy z innych krajów - tu niechlubna czołówka wygląda następująco: Wielka Brytania, Nigeria, Kanada, Rumunia i Włochy - o naszych rodakach raport na szczęście nie wspomina :-)

Oszukani to w 57,6% mężczyźni - przodują wśród nich osoby w wieku pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Mężczyźni przodują również w ponoszonych stratach, średnio mężczyzna traci o 67% więcej pieniędzy na oszustwie internetowym niż kobieta.

Zainteresowani tą tematyką znaleźć mogą znacznie więcej informacji w raporcie (PDF, jęz. ang.)

© dobreprogramy