ICANN będzie walczyć ze scammerami

Strona główna Aktualności

O autorze

Wygląda na to, że organizacja kontrolująca domeny internetowe ICANN może już wkrótce poważnie zagrozić scammerom - podmiotom rejestrującym domeny z nazwami zbliżonymi do już istniejących, z reguły dużych serwisów internetowych i czyhającym na literówki popełniane przez internautów. Takie strony, z dużą oglądalnością, wykorzystywane są później w programach reklamowych takich jak chociażby Google AdSense.

ICANN ogłosiło, że planuje zrezygnować z pięciodniowego okresu Add Grace Period (AGP), w czasie którego rejestratorzy domen mogą poprawić swój wniosek, np. pozbyć się literówki. Możliwe jest też całkowite wycofanie wniosku o rejestrację domeny. Taki przynajmniej był zamysł towarzyszący udostępnianiu tej możliwości. W praktyce szybko okazało się, że niektóre firmy wykorzystywały tę możliwość do rejestrowania adresów podszywających się pod już istniejące serwisy, następnie piątego dnia wycofywały rejestrację, by dnia następnego ją ponowić. Dzisiejsza technologia pozwalała więc praktycznie na nieustające posiadanie domeny bez ponoszenia kosztów jej rejestracji.

Co ciekawe, według danych ICANN tylko kilku rejestratorów stosowało takie praktyki, ale łącznie usunęli oni 45 milionów z wszystkich usuniętych 47 milionów domen na świecie, co daje aż 95% i najlepiej ilustruje problem. Los okresu AGP nie jest jednak jeszcze przesądzony - poważniejsza dyskusja nad sprawą rozpocznie się w maju, a oficjalne decyzje zapadną w lipcu. Do wycofania AGP potrzeba dwóch trzecich głosów rejestratorów posiadających akredytację ICANN.

© dobreprogramy