ICANN chwali nowy system ochrony DNS

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku lutego pisaliśmy o największym od kilku lat zorganizowanym ataku na główne serwery DNS w światowym Internecie. Serwer DNS obrazowo rzecz ujmując to tłumacz łatwych do zapamiętania nazw (np. dobreprogramy.pl) na numeryczne adresy IP, w oparciu o które funkcjonuje cała sieć Internet. Lutowy atak typu distributed denial-of-service (odmowa usługi), choć sporych rozmiarów, nie spowodował jednak większych strat. Po miesiącu ICANN wydało raport na ten temat.

Jak wynika z raportu, atakowanych było sześć z trzynastu serwerów głównych DNS. Żaden serwer nie przestał działać, jednak na dwóch zanotowano zauważalny spadek wydajności. Te dwa serwery nie posiadały zainstalowanego nowego systemu zabezpieczeń, który równoważy obciążenie - Anycast. System ten jest jeszcze w fazie testów i został opracowany po ostatnim podobnym ataku w 2002 roku. ICANN podaje w raporcie, że to właśnie dzięki niemu zmasowany atak nie przyniósł zamierzonego przez hakerów celu. Przedstawiciele instytucji podkreślają, że atak był najprawdziwszym testem Anycasta i w związku z tym najprawdopodobniej zostanie on już wkrótce wdrożony na wszystkich pozostałych serwerach głównych DNS.

Ochrona serwerów DNS jest dla Internetu bardzo ważna - jeśli nagle okazałoby się, że rozpoznanie nazw jest niemożliwe, oznaczałoby to praktycznie przerwę w funkcjonowaniu globalnej pajęczyny.

© dobreprogramy

Komentarze