ICANN zatwierdza plany uwolnienia domen

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy kilka dni temu, ICANN głosował nad planami uwolnienia domen najwyższego poziomu (TLD) i umożliwienia ich rejestracji. Wynik głosowania okazał się pomyślny dla zwolenników nowej koncepcji. W związku z tym można spodziewać się, że już niedługo możliwe będzie rejestrowanie nie tylko domen z aktualnie dostępnymi rozszerzeniami takimi jak .com, .pl lub .net, ale także ze swoim własnym rozszerzeniem. W sieci pojawią się więc nazwy zakończone na przykład .google, .ebay czy .microsoft.

Zaakceptowany plan musi teraz przerodzić się w oficjalny dokument, ostatecznie definiujący zasady rejestracji TLDs. Taki dokument ma powstać na początku 2009 roku i jeśli zostanie zatwierdzony przez zarząd ICANN, rejestracja domen rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wygląda jednak na to, że proces rejestracji będzie zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż dzisiaj w przypadku zwykłych domen. Po złożeniu aplikacji do ICANN i pomyślnym zweryfikowaniu nazwy (czy nie jest obraźliwa lub nie narusza praw firm i osób trzecich) trzeba będzie jeszcze słono zapłacić, znacznie więcej, niż spekulowano wcześniej - od 100 do 500 tysięcy dolarów. Dodatkowo podmiot rejestrujący będzie musiał wykazać, że jest w stanie technicznie utrzymać nową końcówkę - albo samodzielnie, albo z pomocą firmy partnerskiej.

Podczas konferencji w Paryżu ICANN debatował także nad umożliwieniem rejestracji domen najwyższego poziomu zawierających znaki spoza alfabetu łacińskiego. Dzięki temu realna byłaby rejestracja końcówek np. z chińskimi znakami. Dyskusja, na razie bez konkretnych wniosków, będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu w listopadzie.

© dobreprogramy