IDC: wysoka wartość sprzedaży serwerów w Polsce. Jeden kontrakt wpływa na wynik

IDC: wysoka wartość sprzedaży serwerów w Polsce. Jeden kontrakt wpływa na wynik

fot. HPE
fot. HPE
Darek Walach
21.12.2020 12:29, aktualizacja: 21.12.2020 16:15

Poznański przetarg wygrany przez Huawei wywrócił rynek i usunął HPE z pozycji wicelidera. Dell EMC z prawie 44-procentowym udziałem rynkowym, utrzymuje od końca 2017 roku pozycję lidera.

Zdaniem ekspertów IDC, pomimo pandemii, w 3. kwartale b.r., sektor serwerowy odnotował blisko 30 proc. wzrost wartości sprzedaży. Niestety, przetasowania te są efektem jednego przetargu.

W 3. kwartale 2020 roku sprzedaż serwerów x86 w Polsce była wyjątkowo wysoka - wyjaśnia firma analityczna IDC. Na rynek dostarczono ok. 9,8 tys. maszyn o wartości niemal 61 mln USD, co oznacza 30-procentowy wzrost wartości rynku serwerów w porównaniu do 3. kwartału 2019 roku.

Najwyższym wynikiem mogła się pochwalić firma Dell EMC z blisko 44-procentowym udziałem rynkowym. Jednak nie obyło się bez niespodzianek. W trzecim kwartale 2020 roku nastąpiła jednak zmiana na pozycji wicelidera. W analizowanym okresie, Huawei o włos wyprzedził HPE.

„W 3. kwartale 2020 roku ograniczone inwestycje na rzecz infrastruktury informatycznej dały się odczuć wielu producentom. Jednak na ostateczny wynik wpłynął przetarg Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, w rezultacie którego Huawei dostarczył blisko 1300 serwerów, głównie typu blade. Projekt będzie kontynuowany przez kolejne kwartały” – wyjaśnia Damian Godos, analityk IDC.

Tak duże projekty, jak ten w Poznaniu, nie trafiają się często, więc zaraportowane liczby nie dziwią. To oznacza, że w znacznym stopniu jeden kontrakt potrafi wywrzeć wpływ na finalne wyniki rynku sprzedaży.

Szkoda jedynie, że tak mało inwestycji jest po stronie instytucji, które wprowadzają nas w epokę społeczności elektronicznej. Być może wyniki za kolejny kwartał i zamknięcie roku pokażą bardziej optymistyczne dane. Według mnie, pomimo jednego (dosłownie jednego) kontraktu na rynku, sprzedaż nie jest adekwatna do potrzeb.

Jeśli naprawdę zależy nam na komforcie kontaktu z bankowością, administracją publiczną i innymi podmiotami to należy zwiększyć nakłady na tą platformę sprzętową.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)