[IDF 2015] Intel Curie: co można zrobić z bystrym modułem wielkości guzika?

Strona główna Aktualności

O autorze

Starania Twórców potwierdziły wartość Edisona – budowane z wykorzystaniem tego komputerka bystre urządzenia potrafią zaskoczyć pomysłowością i użytecznością. Edison jest jednak zbyt duży (jest wielkości znaczka pocztowego) i zbyt drogi (kosztuje ok. 50 dolarów) jak na niektóre projekty. Co w takim razie społeczność Twórców mogłaby zrobić z komputerkiem znacznie mniejszym i tańszym? Intel ujawnił więcej szczegółów dotyczących Curie, czyli modułu komputerowego, który niemal każdą rzecz uczyni bystrą i połączoną.

Moduł Intel Curie został zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach CES. Rozmiarów guzika, miał w sobie mieścić m.in. 32-bitowy mikroprocesor Quark i niewielką ilość pamięci. Okazało się, że mieści w sobie znacznie więcej. To kompletny System-on-Chip w którym znajdziemy kolejną, bardziej energooszczędną wersję procesora (Quark SE), wyposażonego w 80 KB pamięci operacyjnej SRAM i 384 KB flash NAND na dane, a do tego procesor sygnałowy zaprojektowany do analizy danych sensorycznych, pozwalający na szybką, sprzętowo wspomaganą analizę ruchów i gestów. Za łączność odpowiada Bluetooth Low Energy, dodatkowo Curie zawiera akcelerometr, żyroskop i obwód bezprzewodowego ładowania.

Podstawowym zastosowaniem Curie mają być oczywiście wszelkiego rodzaju urządzenia ubieralne, ale też systemy kontroli przemysłowej, czujniki medyczne, czy sprzętowe moduły bezpieczeństwa, pozwalające na względnie bezpieczne fizyczne uwierzytelnianie. Najbardziej interesujące są jednak narzędzia przygotowane dla Curie, dzięki którym wynalazcy i producenci będą mogli łatwo wykorzystać moduł ten do swoich potrzeb.

Na tegorocznym IDF zaprezentowano więc dwa kolejne zestawy oprogramowania z serii IQ, zawierające m.in. SDK, firmware i narzędzia pomocnicze dla iOS-a i Androida. To Intel Identity IQ, służący do uwierzytelniania za pomocą urządzeń ubieralnych oraz Intel Time IQ, który usprawnić ma rutynowe czynności wspomagane przez sprzęt ubieralny poprzez kontekstowo zorientowane powiadomienia. Dołączają one do Intel Body IQ, umożliwiającego wykorzystanie Curie w analizie fizycznej aktywności użytkownika (liczenie kroków, spalanie kalorii itp.) oraz Intel Social IQ, za pomocą którego platformę tę można spiąć z sieciami społecznościowymi.

Curie trafia właśnie w ręce pierwszych producentów i wynalazców, do końca roku ma być powszechnie dostępne, spodziewać się więc można, że już na przyszłorocznym IDF zobaczymy całą ekspozycję poświęconą sprzętowi zbudowanemu z wykorzystaniem tego modułu. Na pewno część z nich powstanie w nadziei zdobycia nagrody w nowym telewizyjnym show America's Greatest Makers, które jest efektem kooperacji Intela oraz sieci Turner Broadcasting i United Artists Media Group. Sporo jednak będzie produktami znanych w branży mody czy sportu firm, takich jak TAG Heuer, Opening Ceremony, Fossil Group, Barneys czy Luxottica Group, które stały się w tej inicjatywie partnerami Intela.

© dobreprogramy
s