[IDF 2015] RealSense – zobacz jak działa metoda Intela na maszynowe widzenie

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaprezentowana rok temu platforma Intel RealSense, czyli połączenie kamery 3D z oprogramowaniem do maszynowego przetwarzania obrazu została uznana przez branżę za rozwiązanie przełomowe dla przemysłu. To co nie udało się Microsoftowi z Kinectem, który nigdy nie zdołał wyjść poza proste gry, udaje się właśnie Intelowi – na tegorocznym Intel Developer Forum to właśnie zbudowane z wykorzystaniem RealSense produkty odgrywają pierwsze skrzypce.

Przypomnijmy: w skład RealSense wchodzą cztery elementy – kamera z matrycą 1080p, projektor podczerwonego światła laserowego, kamera działająca w podczerwieni oraz macierz mikrofonów. Projektor rzutuje na przestrzeń siatkę, której obserwacja przez kamerę działającą w podczerwieni służy do wyliczenia przez oprogramowanie informacji o głębi. Z kolei macierz mikrofonów pozwala na lokalizowanie źródeł dźwięku i wygaszanie szumów.

Obecnie Intel oferuje trzy odmiany RealSense – frontową dla laptopów, bystrych TV i tym podobnych urządzeń, która służyć ma przede wszystkim do sterowania gestami, rozpoznawania twarzy, gier, skanowania 3D i wideokonferencji, tylną dla tabletów i smartfonów, pozwalającą zamienić je w skanery 3D do tworzenia treści czy ekrany wspomaganej rzeczywistości, oraz migawkową, która służy do robienia zdjęć i nagrań o dużej głębi ostrości, wyselekcjonowania tego co istotne, a następnie przetworzenia rozmaitymi filtrami.

Od czasu premiery Intel intensywnie promuje swoją kamerkę. W zeszłym roku mieliśmy duży konkurs z nagrodami dla twórców rozwiązań bazujących na RealSense, na tegorocznym CES firma dużą część ekspozycji poświęciła temu rozwiązaniu, dopiero teraz jednak można zobaczyć, jak daleko idące zmiany w rozrywce, robotyce, interfejsach użytkownika i innych dziedzinach ono przynosi. Oto najciekawsze urządzenia zbudowane z wykorzystaniem RealSense:

Zainteresowanych wykorzystaniem RealSense w swoich pomysłach odsyłamy na strony Intela – kompletny zestaw deweloperski jest sprzedawany za ok. 100 dolarów.

© dobreprogramy
s