IDF: Intel ma sposób na regularne aktualizowanie Androida – niestety tylko dla wersji x86

Strona główna Aktualności

O autorze

To czego nie potrafiło do tej pory z Androidem zrobić dobrze Google, zrobi Intel – przynajmniej na swoim poletku, związanym z Androidem dla procesorów x86, kombinacji coraz częściej spotykanej w segmencie tabletów. Choć wejście na ten rynek dla Intela nie było ani łatwe, ani tanie, swoją pozycję tam już raczej utrzyma. Pomoże w tym program o nazwie Intel Reference Design for Android.

Google pokazało Androida 4.4 KitKat pod koniec października zeszłego roku. Po niespełna roku od tamtej premiery, pod kontrolą KitKata pracuje niespełna 20% urządzeń z Androidem. Znaczna część sprzętu jeszcze z tego roku wciąż sprzedawana jest z Androidem 4.2, a wiele telefonów i tabletów z lat poprzednich nigdy nie doczeka się aktualizacji do nowszych wersji systemu – mimo że niesie to ze sobą sporo zagrożeń dla informatycznego bezpieczeństwa ich użytkowników.

Program Intela może w pewnym stopniu rozwiązać ten problem. Chipzilla przygotowywać będzie jeden binarny obraz Androida dla x86, zawierający wstępnie przetestowany zbiór sterowników. Producenci sprzętu będą mogli wybierać z niego to, czego potrzebują i na tej podstawie budować system operacyjny dla swoich urządzeń. Intel przejmie na siebie też wszystkie procedury związane z certyfikacją oprogramowania u Google, zmniejszając w ten sposób znacząco koszty wprowadzania sprzętu na rynek.

Każdy tablet czy smartfon, którego producent skorzystał z Intel Reference Design for Android, będzie dzięki temu mógł być regularnie aktualizowany. Intel zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni od wydania nowej wersji Android Open Source Project przygotuje nowy binarny obraz swojego wydania, będzie też zapewniał zaktualizowane zestawy obrazów Androida z odpowiednimi sterownikami przez dwa lata od wprowadzenia urządzenia na rynek.

Samo Google wydaje się być bardzo zadowolone – Intel jest sprawdzonym partnerem w świecie Open Source, z dużym doświadczeniem w pracy nad Androidem. Hiroshi Lockheimer, wiceprezes pionu inżynierii w Mountain View stwierdził, że dzięki programowi temu urządzenia napędzane procesorami Intela będą pracowały pod kontrolą aktualnych wersji systemu, z popularnymi aplikacjami Google'a, takimi jak Chrome, Mapy czy YouTube, zapewniając w ten sposób użytkownikom znakomite wrażenia.

Za wcześnie jeszcze, by ocenić, jak wpłynie to na cały rynek urządzeń z Androidem. Intel buduje jednak tu silny przyczółek. W tym roku na rynku ma być już ponad sto różnych tabletów z systemem Google'a i logo Intel Inside. Pozostaje mieć nadzieję, że taki referencyjny program skłoni producentów urządzeń z czipami ARM do podobnych posunięć – i dzisiejsza fragmentacja Androida będzie tylko historycznym zapisem w Wikipedii.

© dobreprogramy
s