IDF: koniec kabli coraz bliżej, bezprzewodowe zasilanie laptopa nawet przez gruby blat biurka

Strona główna Aktualności

O autorze

O tym, że Intel chce się na dobre pozbyć kabli z komputerów osobistych, dowiedzieliśmy się już podczas tegorocznego Computexu – wtedy to wiceprezes Chipzilli pokazał, jak laptop czy smartfon mogą być zasilane techniką rezonansu magnetycznego i jak jednostka centralna sprzęga się zdalnie z wyświetlaczem po protokole WiGig. Podczas rozpoczynającego się właśnie Intel Developer Forum pokazano, jak blisko jesteśmy realizacji tej wizji.

Intel Wireless Gigabit Docking – pod taką nazwą firma przedstawia scenariusz, w którym urządzenie pracujące na jednostce centralnej z procesorem Core wykonanym w procesie 14 nm, jest bezprzewodowo dokowane do stacji bazowej, bezprzewodowo łączone z wyświetlaczem, i co najważniejsze, bezprzewodowo zasilane.

Taka bezprzewodowa stacja zasilająca może być zamontowana nawet pod pięciocentymetrowej grubości drewnianym blatem biurka, dostarczając poprzez rezonans magnetyczny energię do wielu urządzeń jednocześnie. Docelowo mechanizm ten miałby stać się standardem w komputerach wykorzystujących kolejną po Broadwellu mikroarchitekturę – Skylake.

O ile jednak kwestia bezprzewodowego zasilania pozostaje dyskusyjną, to eliminacja kabli do zewnętrznych monitorów już takich kontrowersji nie budzi. Kluczowe tu mogą okazać się rozwiązania DisplayLink, pozwalające na jednoczesne strumieniowanie wideo 4K do dwóch monitorów po WiGiG w częstotliwości 60 GHz, bez żadnych usterek i niedskonałości.

Można się spodziewać, że graficzne złącza na bazie WiGiG staną się standardem już w 2016 roku, przynajmniej dla lekkich urządzeń przenośnych, które same jeszcze nie będą miały wyświetlaczy 4K. Z czasem zaczną one zastępować pozostałe interfejsy grafiki – ostatecznie po co kabel DVI/HDMI czy DisplayPort, skoro bezprzewodowo można przekazać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości na odległość kilku metrów?

© dobreprogramy
s