IDF: najcieńszy tablet tym razem od Della, tym razem z niesamowitą kamerą Intela

Strona główna Aktualności

O autorze

iPad mini doczekał się kolejnego bardzo silnego konkurenta. Zaprezentowany wczoraj podczas Intel Developer Forum tablet Dell Venue 8 7000 series to cios nie tylko w rynkowego lidera, ale też zarazem kubeł zimnej wody na głowy projektantów tabletów z Windows czy tych, którzy postawili w architekturę ARM. Urządzenie to nie tylko jest dziś najcieńszym tabletem na rynku (6 mm), ale prawdopodobnie też tabletem najbardziej wydajnym. Czy konkurencja zdoła przed świętami Bożego Narodzenia pokazać coś lepszego?

Wyświetlacz OLED o przekątnej 8,4” i rozdzielczości 2560x1600 pikseli (gęstość obrazu 359 ppi) jest w nowym Dellu praktycznie pozbawiony ramek – widać że projektanci firmy z Teksasu nie zmarnowali dostępnego miejsca. Jedynie w dolnej części urządzenia pozostała przestrzeń na głośniki. To wszystko zamknięte jest w solidnej, szaro-czarnej, metalowej obudowie, która może i nie wygląda pięknie, ale też nie można się do niej za bardzo przyczepić.

Jako że prezentacja tego tabletu nastąpiła podczas IDF, to procesor jest tu sprawą kluczową. Szczegółowej specyfikacji wykorzystanego układu SoC nie podano – wiemy jedynie, że w środku jest czterordzeniowy, czterowątkowy Atom Moorefield. Wykonane w procesie 22 nm czipy w tej mikroarchitekturze taktowane mogą być zegarem od 1,33 do 2,33 GHz. W środku można spodziewać się od 2 do 3 GB RAM, oraz 16 do 32 GB pamięci masowej flash NAND (a do tego slot na karty microSD). Na rynku pojawić się mają dwie wersje Della Venue 8 7000 series. Jedna tylko z łącznością Wi-Fi (najprawdopodobniej 802.11ac MIMO), druga także z modemem LTE (zapewne od Intela).

Prawdziwym wyróżnikiem nowego tabletu są jednak jego możliwości fotograficzne. Z tyłu mamy aż trzy kamery – główną 8 Mpix oraz dwie pomocnicze, wykorzystujące migawki Intel RealSense Snapshot Depth. To rozwiązanie pozwala tworzyć mapę głębi w wysokiej rozdzielczości, umożliwiając pomiar, ustawienie ostrości i użycie selektywnych filtrów za dotknięciem palca. Dodatkowo dostajemy rozbudowane możliwości koloryzacji zdjęć, które mają nie ustępować profesjonalnemu oprogramowaniu graficznemu.

Pod względem oprogramowania nowy Dell nie pokazał niczego szczególnego – ot standardowy Android 4.4 KitKat. Trzeba jednak pamiętać, że tablet ten będzie objęty programem referencyjnym Intela dla Androida: przynajmniej przez dwa lata będzie otrzymywał wszystkie kolejne wersje systemu od Google'a.

Cena urządzenia nie została jeszcze podana. W sklepach nowy Dell znajdzie się na tegoroczną gwiazdkę.

© dobreprogramy
s