IDF: napędzany Atomem komputerek Edison już dostępny dla wynalazców i przedsiębiorców

Strona główna Aktualności

O autorze

W styczniu tego roku, podczas targów CES, Intel Po raz pierwszy publicznie pokazał prototyp Edisona, czyli kompletnego komputera wielkości karty SD, z pamięcią, czipem radiowym i kompletem interfejsów, zużywający ekstremalnie małe ilości energii. Wtedy nie powiedziano, kiedy Edison pojawi się na rynku. Dowiedzieliśmy się tego dzisiaj.

Szef Intela Brian Krzanich, podczas dzisiejszej prezentacji otwierającej Intel Developer Forum, zaskoczył zgromadzonych. Edison jest już dostępny w sprzedaży. Komputerek pomyślany jako rozwiązanie dla wynalazców, przedsiębiorców i projektantów urządzeń przeznaczonych na rynek konsumencki, w zamyśle Intela ma uprościć prace nad nowymi, innowacyjnymi urządzeniami – elementami Internetu Rzeczy, obniżając przy tym ich koszt.

Możliwości tego maleństwa są niebagatelne. Pierwotnie miał on być napędzany dwurdzeniowym, 32-bitowym procesorem Quark, taktowanym zegarem 400 MHz. Później jednak Intel zdecydował, że konieczna jest większa wydajność. Edison ostatecznie otrzymał dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor, wykonany w 22-nanometrowej mikroarchitekturze Silvermont i taktowany zegarem 500 MHz. Dodatkowo umieszczono na nim 32-bitowego Quarka, taktowanego zegarem 100 MHz. Komputerek w obecnej formie ma obecnie ponad 40 interfejsów I/O, dostępnych poprzez specjalne 70-pinowe złącze. Do tego dochodzi 1 GB RAM, 4 GB pamięci masowej EMMC oraz dwuzakresowy czip Wi-Fi ze zintegrowaną obsługą Bluetooth Low Energy. Wszystko to znalazło się w module trochę większym od znaczka pocztowego czy karty SD, o jakiej pierwotnie mówiono.

Nie zmieniły się za to obietnice związane z oprogramowaniem. Wciąż będziemy mogli uruchamiać na Edisonie środowisko programistyczne języka Wolfram Language. Dostaniemy też kompatybilność z platformą Arduino, wsparcie dla programowania w C/C++, a z czasem także obsługę Node.js, Pythona, Yocto Linuksa oraz systemów operacyjnych czasu rzeczywistego.

Teraz pozostaje jedynie obserwować aktywność społeczności Twórców (Makers), którzy z Edisonem mieliby robić niemal wszystko, nie tylko urządzenia ubieralne czy roboty, ale też np. zmieniające swoje formy sukienki.

Najważniejsze, że cena komputerka jest przystępna – w sklepie internetowym Maker Shed kompletny Intel Edison Kit for Arduino kosztuje 107 dolarów. „Goły” Edison w sklepie Sparkfun kosztuje niecałe 50 dolarów. Pierwsze zapasy zostały już wyprzedane, ale kolejna dostawa spodziewana jest po 13 września. Na pociechę przedstawiamy Wam zdjęcia kilku urządzeń z Edisonem, przygotowanych przez intelowych Twórców.

© dobreprogramy
s